2011

​​שמונת הסוסים שחולצו שימשו על אף מצבם הקשה לטיולי סוסים למבקרים בחווה בסופי השבוע. בעלי החווה נמצאים תחת ביקורת מזה זמן רב לאחר תלונות קודמות על טיפול לקוי בסוסים שבבעלותו

במבצע ביקורת מיוחד שנערך בסוף השבוע בחוות אצטרובל ביער חורשים, חולצו מהמקום שמונה סוסים מזי רעב שהוחזקו בתנאים ירודים. החילוץ התבצע בפעילות משותפת של גלי דודסון ראש אגף הגנה על בעלי חיים במשרד להגנת הסביבה, ד"ר צביה מילדנברג רופאת הסוסים בשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר וד"ר משה רפלוביץ' הווטרינר הרשותי של איגוד הערים גוש דן.

יש לציין, כי בעליה של החווה נמצא תחת ביקורת ומעקב של הנוגעים בדבר כבר משנת 2008, וזאת לאור התנהלות וטיפול לקוי בסוסים בבעלותו. למרות ניסיונות חוזרים ונשנים לסייע לבעלים במתן טיפול נאות לסוסים אשר ברשותו וללמדו כיצד לטפל בהם כהלכה, ניסיונות שכללו את כניסתו לתוכנית שיקום ועריכת ביקורות לבדיקת מצבם של הסוסים,  לאחרונה התברר כי הסוסים הוחזקו בתנאים ירודים וטופלו באופן לקוי. 
בעקבות כך, נערך בסוף השבוע בחווה הביקורת המשותפת לכל הגורמים. נציגי משרדי הגנת הסביבה והחקלאות ופיתוח הכפר  והווטרינר הרשותי מצאו במקום 8 סוסים זכרים בוגרים שכולם במצב תזונתי קשה ביותר עד קיצוני.  הסוסים שעצמותיהם בלטו כתוצאה מהרזון הקיצוני גידלו פרוות חורף המעידה על רצון לשמירה על חום גוף.  במתחם ניתן היה לראות כמות מזון נמוכה מאוד שאינה מספיקה להאכלת 8 סוסים, שכללה חציר מאיכות נמוכה ביותר ותערובות להאכלת סוסים. המתחם היה מלא בבוץ, שתן וצואת סוסים וניכר כי לא נוקה זמן רב, למרות ההפוגה בגשמים. לסוסים אין מחסה כנגד נזקי מזג האוויר פרט לרשת צל. עוד נמצא כי הפעם האחרונה שביקר במתחם וטרינר הייתה לפני כ- 8 חודשים, וזאת בניגוד לחוק צער בעלי חיים. הנציגים שערכו את הביקורת במתחם למדו כי למרבה הצער, למרות מצבם הירוד של הסוסים, לא היסס בעליה של החווה להשכירם לצורך טיולים בסופי שבוע למבקרים במקום.

בעקבות הממצאים הוחלט ע"י כל הגורמים המעורבים שיש לפנות את הסוסים באופן מיידי למתקן מוגן של משרד החקלאות לצורך טיפול רפואי ושיקום, והוצא צו מבית משפט השלום בכפר סבא  לצורך כניסה ותפיסה של הסוסים. הממצאים במקום תועדו והמשרדים בוחנים נקיטת הליכים משפטיים כנגד הבעלים.
הצלחת סוסים בחורשים, צילום: צביה מנדלברג

 

 

ימי אימוץ אזוריים של כלבים https://www.moag.gov.il/services/maagarey_meyda/dogcenter/Pages/imutz_klavim.aspxימי אימוץ אזוריים של כלבים ​בישראל קיימת תופעה של כלבים משוטטים ונטושים, העלולה להוביל לפגיעה ברווחת בעלי החיים ולפגיעה בבריאות ובביטחון הציבור. לשם כך, יצא משרד החקלאות במספר קולות קוראים לצמצום התופעה ועידוד אימוץ אחראי.
הנחיות לבעלי כלבים במטרה לצמצם את הסיכוי להתפתחות חרדת נטישה בכלבים בסיום משבר הקורונה https://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/Dog_abandonment.aspxהנחיות לבעלי כלבים במטרה לצמצם את הסיכוי להתפתחות חרדת נטישה בכלבים בסיום משבר הקורונה כלבים רבים התרגלו לעובדה שבני המשפחה האהובים שוהים לצדם במשך כל היום, נותנים להם תשומת לב ומשחקים עימם. אצל רוב הכלבים, תקופה זו שונה לחלוטין מהשגרה שהכירו קודם, ומהשגרה שיאלצו לחזור ולהתרגל אליה מחדש.
התנהלות בפינות חי ובגני חיות בעת משבר מגפת הקורונהhttps://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/briut_gamal_pinot_hay/Pages/pinot_hay.aspxהתנהלות בפינות חי ובגני חיות בעת משבר מגפת הקורונהעם כניסת תקנות החירום לתוקף בשל התפשטות נגיף קורונה: המשרד להגנת הסביבה והשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ורשות הטבע והגנים מנחים מתקנים שבהם מוחזקים בעלי חיים כיצד להבטיח את רווחתם גם בעת הזו.