2011

למעלה מ-1,500 מבקרים פקדו ביום שלישי האחרון (ה- 22.11.11) את שערי משרד החקלאות ופיתוח הכפר ובאו להתרשם מתוצרת חקלאית ישראלית טרייה ומתקדמת, במסגרת יום מיוחד להכרת עולם צמחי התבלין, הבושם והמרפא בישראל. המשרד, שהחל לאחרונה לערוך ימי תצוגה ועיון מיוחדים לחקלאים ולאנשי מקצוע להצגת תוצרת חקלאית (במסגרתו כבר נערכו ימים פתוחים לזני ענבי מאכל ודלועיים), החליט לפתוח את ימי התצוגה המיוחדים גם לציבור הרחב, ויום הכרת צמחי התבלין נבחר כיום הראשון במסגרת זו. מטרת הימים הפתוחים היא להציג את פעילות המשרד בפני הציבור הרחב ולהנגיש לו את הידע המקצועי הרב שנרכש במסגרתו, ממנו נהנים בשגרה השוטפת חקלאי ישראל וכלל הציבור הצורך את גידוליהם. 

אורחים יוצאי דופן ביום הפתוח היו נשיא מדינת פלאו ג'ונסון טוריביונג ונשיא מדינת ונואטו לולו ג'ונסון אביל, שהן שתי מדינות איים באוקיינוס השקט ידידותיות לישראל העושים בביקור רשמי בארץ. הנשיאים ופמליותיהם סיירו בתצוגה והתרשמו מאיכות התוצרת והטכנולוגיה של החקלאות הישראלית.


התצוגה הגדולה והייחודית  כללה בין השאר גידולים, מוצרים ושימושים של תבלינים טריים ליצוא ולשוק המקומי, עשבי תיבול, תבלינים המיועדים לתעשייה, תבלינים לחליטות, צמחים המיועדים לבשמים לתוספי מזון ולבישול, ממתקים טבעיים, עשבי מדבר וים, חומרי טבע המשמשים לשימושי מרפא וברפואה העממית ועוד. התערוכה והתצוגה אורגנה ע"י שירות ההדרכה והמקצוע במשרד (שה"מ) יחד עם מנהל המחקר החקלאי (מכון וולקני). במקביל לתצוגה נערכו במקום הרצאות על השימושים השונים שניתן לעשות בצמחי תבלין ומרפא, בהן הרצאתו של ניסים קריספיל על תבלינים בראי ההיסטוריה, פולקלור ושימושים, והרצאתו של חיים שלוס על ארומה תרפיה ושימוש בשמנים אתריים לשיפור איכות החיים. כמו כן הוצגו פיתוחים מחקריים והישגים מקצועיים בביתן מכון וולקני. עוד נהנו המבקרים מטעימות תה ותבשילים, הצגת שמנים אתריים וריחות, המלצות לגינון ומתכונים לבישול.

הימים הפתוחים מדגישים  את מחויבותו של משרד החקלאות לאספקה סדירה ובמחירים נוחים של תוצרת חקלאית ומזון טרי, טעים ובריא לכלל הציבור בישראל. קהל היעד לימים אלה, מלבד הציבור הרחב הוא ציבור החקלאים, חברות תשומות חקלאיות ותעשיות הקשורות לענף, גננים, חוקרים, מדריכים ואנשי משרד החקלאות עצמם.תערוכות  תבלינים, צילום: תמרה אלפאדל