2013

שר החקלאות ופיתוח הכפר, יאיר שמיר: "מתוך המחויבות לשמירה על בריאות הציבור ומניעת הפשיעה הכלכלית, משרד החקלאות נערך למניעת הברחות המזון לישראל, ומגביר את מערך האכיפה על רקע חג הרמדאן ולקראת חגי ישראל"

רכב פרטי העמוס בחלקו האחורי בקרטונים, שעשה את דרכו משטחי הרשות הפלסטינאית לישראל, עורר את חשדם של פקחי משרד החקלאות ופיתוח הכפר ומועצת הלול. הפקחים עקבו אחר הרכב ותצפתו עליו. בסוף המעקב החשד הסתבר כמהימן, פקחי המשרד והמועצה גילו תא מטען עמוס בקרטונים ובו כ- 350 ק"ג בשר בקר, שהובל ללא קירור ובתנאים שאינם מתאימים להובלת בשר.

לאחר תשאול ראשוני של המבריח, תושב אום אל-פחם בשנות ה- 30 לחייו, נמצא כי מקורו של הבשר ברשות הפלסטינאית, והוא יועד למספר אטליזים באזור אום אל-פחם. המבריח עוכב לחקירה והבשר הושמד בצו רופא וטרינר.

לדברי מנהל היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות (פיצו"ח) במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, רואי קליגר, תפיסת הבשר המוברח מבוססת על מידע מודיעיני המאפשר לאנשי היחידה לאתר כלי רכב המבריחים בשר או כל תוצרת חקלאית אחרת,  גם כאשר לכלי הרכב מראה תמים לחלוטין.

ממשרד החקלאות נמסר, כי חל איסור על העברת מוצרים מן החי משטחי הרשות הפלסטינאית עקב חשש לבריאות הציבור וכן, חל איסור על הפעלת מפעלי בשר ללא אישור ופיקוח. במשרד מבקשים מהציבור להקפיד לרכוש בשר במקומות מוכרים הנמצאים תחת פיקוח. בנוסף, יש להקפיד על מוצר באריזה מקורית, סגורה ונקייה עם התוויה וסימון של תאריך ייצור ותאריך פג תוקף.
בשר מוברח