2013

שר החקלאות ופיתוח הכפר, יאיר שמיר: "משרד החקלאות יילחם עד חורמה בהברחות של מזון, שמעבר לפוטנציאל הפגיעה בבריאות הציבור, מהוות גם עבירות של פשיעה כלכלית".

פקחי היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות (פיצו"ח) של משרד החקלאות, תפסו בימים האחרונים כ-3 טון בשר עוף ובשר כבש, בחמש תפיסות שונות באזור הצפון, שהובלו ברכבים מסחריים ללא קירור ובתנאים שאינם מתאימים להובלת בשר. על פי חקירות ראשוניות, הבשר היה מיועד לשיווק בנקודות ממכר בצפון הארץ. מדובר בהברחת כ- 800 ק"ג בשר קפוא משטחי הרשות הפלשתינאית וארבע תפיסות של בשר שנשחט בצפון הארץ בשחיטה שחורה וללא פיקוח ווטרינרי.

הפעילות הראשונה בוצעה באזור שבין כרמיאל לעכו. פקחי המשרד עצרו רכב מסחרי לבדיקה שגרתית, וגילו טון בשר עוף, ללא אישורים, ללא תעודות ובמצב שאינו ראוי למאכל אדם ומסכן את בריאות הציבור.
בחקירה ראשונית של הנהג, תושב ירושלים בשנות ה- 20 לחייו, נמצא כי מקורו של הבשר בכפר סמוך ונשחט בשחיטה שחורה ללא פיקוח של רופא וטרינר כנדרש. והוא יועד למספר אטליזים באזור. הנהג עוכב לחקירה והבשר הושמד.

הפעילות השנייה בוצעה בצומת ציפורי. פקחי המשרד עצרו רכב מסחרי לבדיקה שעשה את דרכו מכפר עילוט ועורר את חשדם. במהלך הבדיקה החשד הסתבר כמהימן, פקחי המשרד גילו ארגזים עמוסים בבשר ובהם כ-400 ק"ג בשר עוף, שהובל בניגוד לחוק, ללא אישורים, ללא קירור ובתנאים שאינם מתאימים להובלת בשר. כנגד שני החשודים נפתחו הליכים משפטיים והבשר הושמד. החשודים, תושבי כפר מנדא, ובשנות ה-30 לחייהם.

הפעילות השלישית סיכלה ניסיון להברחת בשר קפוא משטחי הרשות הפלסטינאית לישראל על ידי מבריח מוכר לפקחים. במהלך פעילות שגרתית, עצרו פקחי היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות (פיצו"ח) של משרד החקלאות רכב מסחרי שנהג הרכב מוכר לפקחים מעבירות קודמות. הרכב נצפה עמוס ובבדיקה גילו הפקחים כ-800 ק"ג בשר קפוא מוברח משטחי הרשות הפלסטינאית ומיועד לשיווק בנקודות ממכר בסכנין. הנהג, תושב אום אל-פחם, בשנות ה-20 לחייו. הבשר הושמד והנהג עוכב לחקירה.

הפעילויות הרביעית והחמישית התאפשרו הודות למידע מודיעיני נקודתי על שחיטה שחורה המתבצעת בשני אטליזים בכפר ראמה, לאור המודיעין נערכו פקחי היחידה באזור ואכן המידע התברר כאמין. פקחי היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות (פיצו"ח) של משרד החקלאות תפסו כ-400 ק"ג בשר כבש וכ- 100 ק"ג בשר עוף בשני האטליזים בכפר. הבשר הושמד וכנגד הבעלים נפתחו הליכים משפטיים.
חשוב לציין, השחיטה השחורה ללא פיקוח של רופא וטרינר כנדרש מזמינה זיהום הבשר מהסביבה.

בנוסף לכך, מידע מודיעיני שהגיע למשרד החקלאות אודות גידול עופות בלול ללא פיקוח ווטרינרי וללא אישורים באזור ציפורי, הביא לפעילות אכיפה של פקחי היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות (פיצו"ח) בשיתוף רופאי השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות. הפקחים הגיעו למקום ומצאו אחזקה לא חוקית של כ-1,200 עופות. הלול אינו עומד בדרישות השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות, ולא נמצא תחת פיקוח המשרד.
על פי חוק, כל לול בישראל חייב להיות רשום ומפוקח על ידי משרד החקלאות, כך שכל שלבי גידול המזון יהיו מפוקחים עד לצרכן. בנוסף, בעלי חיים המיועדים למזון חייבים להיות מועברים לבית שחיטה מסודר ומפוקח.

לדברי מנהל היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות (פיצו"ח), רואי קליגר, תפיסות הבשר המוברח מבוססות על מידע מודיעיני רחב המאפשר לאנשי היחידה לאתר כלי רכב המבריחות בשר או כל תוצרת חקלאית אחרת,  גם כאשר לכלי הרכב מראה תמים לחלוטין.
ממשרד החקלאות נמסר, כי חל איסור על העברת מוצרים מן החי משטחי הרשות הפלסטינאית עקב חשש לבריאות הציבור וכן, חל איסור על הפעלת מפעלי בשר ללא אישור ופיקוח. במשרד מבקשים מהציבור להקפיד לרכוש בשר במקומות מוכרים הנמצאים תחת פיקוח. בנוסף, יש להקפיד על מוצר באריזה מקורית, סגורה ונקייה עם התוויה וסימון של תאריך ייצור ותאריך פג תוקף. 

 

מפקחי משרד החקלאות ופיתוח הכפר סיכלו באזור ירושלים ניסיון הברחה של 30,000 ביצים שאינן ראויות למאכל משטחי הרשות הפלסטינית https://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/eggs_smuglling.aspxמפקחי משרד החקלאות ופיתוח הכפר סיכלו באזור ירושלים ניסיון הברחה של 30,000 ביצים שאינן ראויות למאכל משטחי הרשות הפלסטינית
חשיפה לאור יום: מפקחי משרד החקלאות חילצו כ-90 כלבים שהוחזקו בבית הרבעה פיראטי במושב במועצה האזורית גלבועhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/pirate_dog_breeding.aspxחשיפה לאור יום: מפקחי משרד החקלאות חילצו כ-90 כלבים שהוחזקו בבית הרבעה פיראטי במושב במועצה האזורית גלבועבמקום הוחזקו כלבים ששוויים הוא עשרות אלפי שקלים ● החשד: בעלי המקום הרביע את הכלבים במטרה להרוויח על כל כלב ● המקום היה מלוכלך והתנאים בהם הוחזקו הכלבים היו מחפירים
סוף טוב: מפקחי משרד החקלאות ממשיכים הבוקר לטפל בכלב שהוחרם אתמול בלילה בבת ים​https://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/Dog_abuse_bat-yam.aspxסוף טוב: מפקחי משרד החקלאות ממשיכים הבוקר לטפל בכלב שהוחרם אתמול בלילה בבת ים​בעקבות דיווח שהתקבל אתמול בערב (6.10.20) באגף רווחת בעלי חיים במשרד החקלאות מ"אגודת צער בעלי חיים חיפה" לחשד להתעללות קשה בכלב האסקי מעורב בבת ים, יצאו מפקחי משרד החקלאות בשיתוף משטרת ישראל למקום והחרימו את הכלב.