2013

​תושבת מודיעין בשנות ה- 40 לחייה שהגיעה אמש בטיסה מאוקראינה יחד עם בנה הפעוט, נתפסה על ידי בודקי מכס נתב"ג כשבכליה שני גורי כלבים כבני כשלושה חודשים מגזע שפיץ ננסי. שוויו של גורים כלבים מגזע זה נאמד בכ- 3,500 ₪, אך נועדו למכירה בסכום מוערך של 6,000 עד 15,000 ₪ לכל אחד, לאחר זיוף התעודות.
האישה הגיעה בטיסה מאוקראינה ועברה במסלול הירוק, כאשר נעצרה לבדיקה על ידי בודקי המכס בעקבות מידע מקדים שהועבר להם על ידי פקחי משרד החקלאות ופיתוח הכפר. הנוסעת ניסתה להתחמק בטענה כי תינוקה רעב והיא חייבת להאכילו ואכן, בחיפוש שנערך במטענה של האישה לא נמצא דבר; אך רגע לפני שעמדו הבודקים לשחררה, הבחין אחד הבודקים בתנועה בתיק שהיה מונח בתחתית העגלה של בנה התינוק.
בבדיקת התיק התגלו שני גורי כלבים מוחבאים בתוך חיתולי בד, ללא פתחי אוורור, אשר הגיעו ללא בדיקות דם לנוגדני כלבת וללא תעודות בריאות העומדות בדרישות הבריאותיות של ישראל, ולכן הועברו באופן מידי לטיפול השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות, קיבלו שתייה ומזון, ולאחר מנוחה עושים עתה את דרכם חזרה לאוקראינה. האישה נלקחה לחקירה במכס נתב"ג ובחקירתה הודתה כי הבריחה בעבר ארצה גורים נוספים כשלוש או ארבע פעמים נוספות. האישה שוחררה והתיק הועבר להמשך בחינה משפטית.

ד"ר צביקה אבני, רופא וטרינר אחראי של השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות בנתב"ג: "בעלי חיים בכלל וכלבים בפרט, המגיעים מחו"ל ללא תעודות בריאות ורישיונות כנדרש עלולים להביא עימם מחלות המסכנות את בריאות הציבור ובעלי החיים ועשויות אף לגרום למוות. אחת הדוגמאות המוכרות ביותר היא מחלת הכלבת, הפוגעת גם בבני אדם והינה חשוכת מרפא. כמו כן, אנשים הרוכשים כלבים שהגיעו לארץ בדרכי מרמה וללא התעודות הנדרשות, עשויים לסבול מעוגמת נפש ומהפסד כלבם וכספם, היות וכלבים אלו מגיעים צעירים מדי ופעמים רבות מתגלים כחולים במחלות קשות".

חשוב להדגיש, משרד החקלאות מקבל פניות מאזרחים שרכשו בתום לב כלב מאנשים כדוגמת הנתפסת, ובמאוחר מגלים שהתעודות אינן אותנטיות הכלב לא מוכר כגזעי, אישורי החיסונים מזויפים, ובמקרים העצובים יותר, בגלל בעיות רקע, סטרס שעבר על גור מוברח (בעיקר הצעירים שבהם) והעדר חיסונים מתאימים – הגור חולה ומת. על כן ממליצים במשרד החקלאות לברר היטב מניין הגיע הגור, לבדוק עם גורמי מקצוע האם התעודות מוכרות והאם אישורי החיסון אמינים לפני הרכישה.

הברחת גורים מאוקראינה, צילום: צביקה אבני

 

 

מפקחי משרד החקלאות בשיתוף משטרת ישראל חשפו בית גידול פיראטי להרבעת כלבים ולמכירתםhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/Pirate_habitat_for_dog_breeding.aspxמפקחי משרד החקלאות בשיתוף משטרת ישראל חשפו בית גידול פיראטי להרבעת כלבים ולמכירתם
מידע אודות ימי אימוץ אזוריים של כלבים https://www.moag.gov.il/vet/shirutim/rishum_klavim_vehisun_kalevet/Pages/imutz_klavim.aspxמידע אודות ימי אימוץ אזוריים של כלבים ​בישראל קיימת תופעה של כלבים משוטטים ונטושים, העלולה להוביל לפגיעה ברווחת בעלי החיים ולפגיעה בבריאות ובביטחון הציבור. לשם כך, יצא משרד החקלאות במספר קולות קוראים לצמצום התופעה ועידוד אימוץ אחראי.
תושבת עכו הורשעה בבית משפט השלום בחיפה בביצוע עבירות על חוק צער בעלי חיים בעקבות כתב אישום שהגיש משרד החקלאותhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/akko_abuse.aspxתושבת עכו הורשעה בבית משפט השלום בחיפה בביצוע עבירות על חוק צער בעלי חיים בעקבות כתב אישום שהגיש משרד החקלאות