2013

משרד החקלאות ופיתוח הכפר הגיש  כתב אישום בבית משפט השלום בחיפה נגד מדגרת "רמית" הפועלת בזיכרון יעקב ונגד מנהל המדגרה בגין התעללות באפרוחים בניגוד לחוק צער בעלי חיים. המדובר בכתב אישום שני(!!) שמוגש נגד אותה מדגרה בגין אותה עבירה. בכתב האישום הקודם, שהוגש בשנת 2011, הרשיע אותו בית המשפט את המדגרה וגזר עליה (בינואר 2012) קנס בגובה של 60,000 ₪, וכן התחייבות על סך 60,000 ₪ נוספים שלא לבצע שוב את העבירה שהורשע בה, או עבירה דומה.
על פי כתב האישום הנוכחי (השני), השליכו פועלים של המדגרה אפרוחים לשקית ניילון בעודם בחיים, והניחו את השקית בצד החדר במשך מספר שעות, כאשר השקית מקופלת באופן שמונע זרימת אוויר מספיקה לאפרוחים. האפרוחים הונחו בתוך השקית בערימה, במשך שעות ארוכות עד שבסוף היום היו מפונים למסוע. בנוסף, זרקו העובדים אפרוחים חיים על המסוע, אשר הוביל אותם לכיוון מכונת וואקום, האפרוחים נפלו מהמסוע נחבטו בדפנות המכונה ונשאבו בעוצמה רבה אל תוך מכונת הוואקום, בעודם בחיים.
עוד על פי כתב האישום, מואשמת המדגרה בכך שעובדים שלה  זרקו אפרוחים אל תוך ארגז פלסטיק, וכעבור 20 דקות שפכו את האפרוחים לתוך שקית ניילון שקופה, שאליה הוזרם גז פחמן דו חמצני, דרך צינור המחובר לשקית הניילון. הצינור חובר לשקית הניילון בצורה ידנית וללא איטום, והגז הוזרם לתוך השקית מבלי שייבדק אם הריכוז שלו מספיק להמתה מהירה של האפרוחים. מספר אפרוחים נצפו שנשארו בחיים ושרועים בערימה בתוך שקית הניילון, בצפיפות ובמצב של חנק וקשיי נשימה.
המדגרה ומנהלה מואשמים בהתעללות בבעלי חיים בניגוד לחוק צער בעלי חיים, עבירה שעונשה המרבי הוא עד שלוש שנות מאסר או קנס כספי עד גובה של 202,000 ₪ .

להמשך קריאה
אפרוחים, צילום:רם שדמון