2013

משרד החקלאות מסייע מזה עשור לתושבי הפזורה הבדואית לקיים את מנהג חג הקורבן להעברת בשר כתרומה אל יישובי יהודה ושומרון ועזה.

365 ימים בשנה עוסקת היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות (פיצו"ח) במשרד החקלאות ופיתוח הכפר בפעולות פיקוח נרחבות שמטרתן מניעת הברחות תוצרת חקלאית מהרשות הפלשתינאית לתחומי ישראל ובכך לשמור על בריאות הציבור ובריאות בעלי החיים. בסוף השבוע האחרון הסתיים מבצע מקרב לבבות שערכה היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות (פיצו"ח) לכבוד חג הקורבן (עיד אל אדחא), זאת לצד הפעילות השוטפת של היחידה. מפקחי היחידה בשיתוף עם רשות המעברים היבשתיים של משרד הביטחון, סייעו לתושבי הפזורה הבדואית לקיים את אחת ממצוות חג הקורבן, שחל בשבוע שעבר, העברת בשר כתרומה אל תושבי יהודה ושומרון ועזה.

חג הקורבן הוא חג מוסלמי המציין את מועד קיום העלייה לרגל השנתית למכה (החג'). הוא מתקיים בחודש האחרון בלוח השנה המוסלמי, ונמשך ארבעה ימים. החוגגים שמקיימים את החג בביתם, מקיימים טקס דומה לזה הנהוג באותו יום במכה, שעיקרו הקרבת טלה כקורבן והכנת בשרו למאכל בסעודת החג ולמתן תרומה לעניים. לפני כ- 10 שנים יזמה היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות (פיצו"ח) והשירותים והווטרינרים במשרד החקלאות מפגש עם ראשי הקהילה הבדואית בדרום על מנת לסייע בהכוונה ובליווי של פעולות השחיטה והעברת הבשר לתרומה לנזקקים. מאז, מלווה משרד החקלאות את קיום מצוות החג מדי שנה.

חג הקורבן חל בשבוע האחרון, ולכבודו בוצעו במהלך כל השבוע פעולות העברת תרומות אל יישובי יהודה ושומרון בסיוע היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות (פיצו"ח). במהלך השבוע הועברו כ- 15 פרות וכ- 20 גמלים וכן, כ- 40 טון בשר. היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות (פיצו"ח) יחד עם הרופאים הווטרינריים של משרד החקלאות נכחו בשטח בעת פעולת איסוף התרומות ווידאו כי הפעולות מבוצעות כהלכה, תוך שמירה על היבטים בריאותיים וסניטריים נדרשים, על פי פקודת מחלות בעלי חיים. כמו כן, אנשי המשרד ווידאו כי הבשר נארז באריזות נקיות ומתאימות וכי מובל במשאיות עם קירור מתאים. ליווי של היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות (פיצו"ח) ניתן לחוגגים עד לנקודות הקצה - מעברי הגבול, מהם מועברים בעלי החיים והבשר.  

נפתלי דדון, מנהל מרחב דרום ביחידת הפיצו"ח של משרד החקלאות: "באמצעות פעולותיה בשטח, מסייעת היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות (פיצו"ח) בהגנה על הציבור ובעלי החיים מפני מחלות בעלי חיים. שבוע אחד בשנה מקדישה היחידה לפעולות שמלבד השמירה מפני מחלות בעלי חיים, יש בהן בכדי לסייע בקיום מנהגי חג הקורבן עבור המגזר הבדואי בדרום".