2013

משרד החקלאות ופיתוח הכפר נוטל, זו השנה הרביעית ברצף, חלק ב"סוכה הפתוחה" של נשיא המדינה שמעון פרס, הפתוחה לקהל הרחב בחול המועד סוכות. במסגרת הסוכה יוצג תמר מזן "אנברה", שנחשב לתמר הגדול בעולם, שמגדלים בחוות המו"פ עדן בעמק המעיינות. תמר ה"אנברה" נשתל בארץ לפני כ- 7 שנים, ורק כעת נקטף הפרי הראשון. התמר נחשב לממתק של הטבע, המהווה תחליף בריא ומתוק לממתק.
ה"אנברה" גדל גם בערב הסעודית, אך ישראל הצליחה לגדל את הפירות הכי גדולים בעולם. הגודל של ה"אנברה" מגיע היום לכ- 8 ס״מ, והצפי שיגיע בהבשלה מלאה לגודל של כ- 10 ס״מ, לעומת תמר מג'הול שמגיע ל- 7-6 ס"מ.
כיום, נמצאים בארץ 10 עצים מזן ה"אנברה", כולם בחוות המו"פ עדן. גידול תמר ה"אנברה" הוא ניסיון ייחודי וחדש בארץ. משרד החקלאות מלווה את המגדלים בחוות עדן ומדריך אותם בתחום גידול התמרים, וכן מתקצב את המחקרים שנעשים בחוות המו"פ.

מבקרי הסוכה יוכלו לראות את תמר ה"אנברה" ולהשוות את גודלו עם תמר מג׳הול, הנפוץ והמוכר בישראל. כמו כן, מבקרי הסוכה יוכלו להתרשם מעיצובי פרחים מרהיבים, ובמיוחד חובבי הסחלבים אשר יזכו לצפות במגוון ייחודי של פרחי הסחלב.

יודגש כי ה"סוכה הפתוחה" של הנשיא פרס תיפתח לכל המוני ישראל במהלך חול-המועד סוכות בתאריך ה-24.9.13. במסגרת האירוע יוקמו מיצגים ועמדות הפעלה שונות ברחבי הבית הכוללים מגוון פעילויות חינוכיות וחינמיות להורים ולילדים בסימן חיים פעילים ובריאים בשיתוף משרד הבריאות והתכנית הלאומית לחיים פעילים ובריאים- "אֶפְשָׁרִיבָּרִיא".תמר אנברה, צילום: ציון דקו