2014

מנכ"ל משרד החקלאות ופיתוח הכפר, רמי כהן, כנס הארגון בפריז: "כבוד הוא לנו להתארח בזירה בינלאומית חשובה זו, המאגדת את רוב יצרניות היין העולמיות"
מנכ"ל משרד החקלאות ופיתוח הכפר, רמי כהן, חזר אמש מהתצוגה הישראלית של ענף היין המקומי בכנס ארגון היין העולמי (oiv) בפריז. ארגון היין העולמי מאגד בקרבו את רוב יצרניות היין העולמיות ומהווה זירה להחלפת מידע וידע בהיבטים מדעיים וטכנולוגיים, בתחום תעשיית היין וענבי המאכל.

בשנים האחרונות ניכרת מגמה מתמשכת של שיפור באיכות היינות הישראליים הודות להתרחבות המגמה של הקמת יקבי בוטיק קטנים, אשר נתנו דחיפה גם ליקבים הגדולים בהיבטי האיכות. ואכן הייצוג הישראלי בכנס משקף מגמה זו - בכנס השתתפו והציגו את תוצרתם 18 יקבים ישראליים, המייצגים קשת רחבה של ענף היין הישראלי וכוללים יקבים גדולים וותיקים לצד יקבי בוטיק ויקבים קטנים, ביניהם: יקב אדיר, ברקן, בנימינה, כרמל, קסטל, פלם, הרי גליל, רמת הגולן, גבעות, מונטיפיורי, נטופה, רמות נפתלי, רקנאטי, תבור, טוליפ, צרעה, ויתקין ויפו.

משרד החקלאות ופיתוח הכפר תומך בענף זה מזה שנים בשל היותו מתאים לאזורים פריפריאליים, חסכני במים, מתאים למיכון חוסך כוח אדם, ומהווה מרכיב חשוב במדיניות הפיתוח הכפרי של מדינת ישראל. במקביל, פועל המשרד לקידום הצריכה לנפש של יין במדינת ישראל, וכן להרחבת ייצוא היין הישראלי הן בשווקים קיימים ובמיוחד לשווקים חדשים, באמצעות מכון הייצוא ומועצת היין. כנס זה מהווה אכסניה בינלאומית מכובדת לטובת מטרה זו.

בישראל כ- 70 זני ענבים מקומיים, בהיקף של כ- 50,000 דונם, מהם מיוצרים כ- 60 מיליון בקבוקים ביקבים הישראליים. היקף היצוא בשנת 2013 עמד על כ- 36 מיליון ₪.כרמים