2014

ישראלי ממוצע צורך כ- 1.7 ק"ג בשר כל חודש, בחודש המתחיל בפסח ומסתיים בל"ג בעומר צריכת בשר הבקר גדלה פי 1.3 ומגיעה לכ- 2.3 ק"ג. הצריכה החודשית הממוצעת של בשר בקר בישראל היא כ- 9,500 טון, בחודש בין פסח לל"ג בעומר היא מטפסת לכמות של כ- 15,000 טון.

להערכת רחלי גבריאלי, מדריכה ארצית לבקר בשירות ההדרכה והמקצוע (שה"מ) במשרד החקלאות, בשנים האחרונות עומד ממוצע צריכת בשר הבקר בארץ על כ- 20 ק"ג לנפש לשנה (קפוא וטרי). צרכני בשר הבקר בישראל נחלקים לשניים – 34% מעדיפים בשר בקר טרי, המהווים כ- 50,000 טון בשר בקר, ו- 66% מסתפקים בבשר בקר קפוא, המהווים כ- 95,000 טון בשר בקר. הבשר הקפוא מיובא בעיקר מדרום אמריקה, מקור הבשר הטרי הינו מגידול מקומי של בקר, הן בעדרי הבקר במרעה והן ברפת החלב.

משרד החקלאות ופיתוח הכפר מספק טיפים וכללי אצבע שיסייעו לצרכנים לוודא שהם רוכשים ואוכלים בשר בקר ועוף טרי:

בשר עוף ובקר יש לרכוש אך ורק במקומות ממכר מסודרים, נקיים ומפוקחים על ידי השירות הווטרינרי המקומי/רשותי ובעלי רישיון עסק החייב להיות מוצג לראווה לכל דורש.

ברשתות השיווק ובאטליזים חשוב להקפיד לרכוש אך ורק בשר בקר ועוף שעל תווית אריזתם מופיע סמל הפיקוח הווטרינרי, שם היצרן, תאריך הייצור, התאריך האחרון לשיווק והטמפרטורה שבה יש לאחסן הבשר.

באטליז יש לבקש מהקצב לראות את תווית המוצר מופיעה בדרך כלל על רגל העוף. בבשר בקר טרי יש לבקש מהקצב לראות את חותמת בית המטבחיים שבו הופק הבשר.

צבעו הטבעי של בשר העוף הנו ורדרד (לא אדום).

יש להקפיד כי נתחי בשר הבקר והעוף לא יהיו דביקים למגע. דביקות היא סימן לקלקול המוצר.

בשר בקר טרי הינו אדום למראה אך חסר ברק (הברק הנו בד"כ סימן לתוספים כימיים שהוספו לבשר).

נתח בשר בקר טרי משובח הנו בעל מראה משוייש (דומה למראה השיש).


טיפים נוספים לרוכשים ואוכלים בשר בקר ועוף טרי
בשר על האש