2015

בימים האחרונים התקבל דיווח אודות בית גידול המחזיק כלבים בתנאים קשים, במחסן בשטח הכלבייה של גליל ים, המהווים לכאורה עבירה על חוק צער בעלי חיים, ונחשבים התעללות חמורה  עד כדי התאכזרות בכלבים. עם קבלת הדיווח, הוציא משרד החקלאות צו בית משפט לחיפוש במקום ותפיסת בעלי החיים בו בבית משפט השלום בחדרה.

אתמול, עם הגעת מפקחי המשרד, לא נראו הכלבים המדוברים בשטח. לאחר בדיקה עם  המתלונן נשמעו קולות מרוחקים של נביחות מתוך מחסן סגור. כאשר בעל הכלבייה נשאל אודות הימצאם של הכלבים נענו המפקחים בשלילה. רק לאחר חשיפתם, בעל המקום טען כי הכלבים כלל לא שייכים לו.

כאשר נכנסו מפקחי המשרד אל שטח המחסן, נתגלו 14 כלבים, גורים בני מספר שבועות ואימהותיהם היושבים בכלובים בחושך ללא אוורור, חלונות או אור יום. הכלובים היו ללא כל תיעוד ומטונפים בשתן וצואה. רוב הכלבים, היו ללא שבבים, ללא חיסוני כלבת או כל תיעוד רפואי של רופא וטרינר ומוחזקים במקום למטרת הרבעה וסחר, חלקם היו עם פרווה מלוכלכת. עם מציאתם, מפקחי המשרד העבירו את הכלבים למתקן מוגן לבדיקות רפואיות, ולאחר מכן יילקחו לטיפול ולשיקום. במקביל, בעל הכלבים זומן לחקירה פלילית.

ד"ר נירית צפורי-ברקי, סגנית הממונה על פי חוק בעלי חיים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר: "מדובר באירוע חמור במיוחד, בו הכלבים חסרי הישע סבלו מאוד. אני תקווה שלאור העובדות בשטח, המדברות בעד עצמן, יגזור בית המשפט על הנאשם עונש מרתיע וחמור מספיק, אשר יביא למיגור תופעות אלו בעתיד".

יעל ארקין, מנכ"ל תנו לחיות לחיות: "שוב אנו רואים שקנייה של כלבים כרוכה בסבל רב עבור אותם כלבים. במקום לקנות תאמצו כלבים מהסגרים עירוניים ועמותות. חייבים להפסיק את התופעה הזאת של בתי גידול שמתנהלים הרחק מעינינו ובתנאים מזעזעים".
פינוי כלבים בגליל ים, צילום: נירית ציפורי

 

 

חשיפה לאור יום: מפקחי משרד החקלאות חילצו כ-90 כלבים שהוחזקו בבית הרבעה פיראטי במושב במועצה האזורית גלבועhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/pirate_dog_breeding.aspxחשיפה לאור יום: מפקחי משרד החקלאות חילצו כ-90 כלבים שהוחזקו בבית הרבעה פיראטי במושב במועצה האזורית גלבועבמקום הוחזקו כלבים ששוויים הוא עשרות אלפי שקלים ● החשד: בעלי המקום הרביע את הכלבים במטרה להרוויח על כל כלב ● המקום היה מלוכלך והתנאים בהם הוחזקו הכלבים היו מחפירים
סוף טוב: מפקחי משרד החקלאות ממשיכים הבוקר לטפל בכלב שהוחרם אתמול בלילה בבת ים​https://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/Dog_abuse_bat-yam.aspxסוף טוב: מפקחי משרד החקלאות ממשיכים הבוקר לטפל בכלב שהוחרם אתמול בלילה בבת ים​בעקבות דיווח שהתקבל אתמול בערב (6.10.20) באגף רווחת בעלי חיים במשרד החקלאות מ"אגודת צער בעלי חיים חיפה" לחשד להתעללות קשה בכלב האסקי מעורב בבת ים, יצאו מפקחי משרד החקלאות בשיתוף משטרת ישראל למקום והחרימו את הכלב.
מידע אודות ימי אימוץ אזוריים של כלבים https://www.moag.gov.il/vet/shirutim/rishum_klavim_vehisun_kalevet/Pages/imutz_klavim.aspxמידע אודות ימי אימוץ אזוריים של כלבים ​בישראל קיימת תופעה של כלבים משוטטים ונטושים, העלולה להוביל לפגיעה ברווחת בעלי החיים ולפגיעה בבריאות ובביטחון הציבור. לשם כך, יצא משרד החקלאות במספר קולות קוראים לצמצום התופעה ועידוד אימוץ אחראי.