2015

שר החקלאות, אורי אריאל: "אני רואה חשיבות רבה בהרחבת יצוא בשר העוף תוצרת ישראל לרוסיה. זה מרחיב ומעמיק את שיתוף הפעולה החקלאי בין שתי המדינות, אשר מחזק את הכלכלה הישראלית. זו דוגמה נוספת, על רקע החרם של האיחוד האירופי, לפעילות של הממשלה לפתוח את היצוא למדינות נוספות"
לאחר הליכי בדיקה ממושכים בני ארבע שנים, סיימה רוסיה את בדיקותיה והחליטה לאשר את ייצוא מוצרי בשר עוף המפוקחים על ידי השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר למדינתה. רוסיה מצטרפת למדינות מערביות רבות שאישרו לישראל לייצא מוצרים מן החי לתחומן, ביניהן ארה"ב, קנדה דרום אפריקה ו- 28 מדינות האיחוד האירופי. 
במהלך ארבע השנים האחרונות בחנו השירותים הווטרינריים הרוסים את מקביליהם השירותים הווטרינריים הישראלים. במסגרת הבדיקות, נבדק תהליך הפיקוח של משרד החקלאות הישראלי על ייצור מוצרי העוף בישראל ועמידתו בדרישות הייצוא של רוסיה, ובעיקר היבטי בטיחות המזון וההיגיינה, המבנה והציוד, וכן מערכות בקרה המפקחות על תהליכי ייצור המזון.
רוסיה, בדומה לישראל, רואה בייבוא יתרון אך יחד עם זאת גם גורם העלול להחדיר למדינה מחלות בעלי חיים בעלי פוטנציאל לתחלואה בבני אדם. על כן, ייבוא מוצרים אלו כרוך בהליך של בדיקות למיפוי הסיכונים הכרוכים בייבוא. במסגרת הבדיקה נבדקים היבטים של מחלות בעלי חיים והן היבטים של בריאות הציבור בארץ המקור.

כיום, מדינת ישראל מייצאת ל- 31 מדינות ברחבי העולם, ביניהן: מדינות האיחוד האירופי, ארה"ב, קנדה ודרום אפריקה. רוב המוצרים מיועדים לקהילות יהודיות. על פי נתוני משרד החקלאות, ישראל מייצאת לאירופה מוצרי בשר עוף מעובדים בהיקף שנתי של 2,271 טון, לארה"ב וקנדה בהיקף שנתי של 1,045 טון, ולדרום אפריקה 9 טון. 

ד"ר שלמה גראזי, רופא וטרינר ראשי לייבוא וייצוא בשירותים הווטרינרים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר: "החלטתה של רוסיה לאשר יצוא מוצרים מישראל לתחומה מהווה תעודת כבוד לפיקוח המקומי שלנו, ומוכיחה שוב את טיב הבדיקות המוקפדות של אנשי המשרד המבוצעות בכל יום. סחר החוץ במדינתנו חשוב מאוד הן לפיתוח כלכלתה של המדינה והן למוניטין שלה, לאור טיב המוצרים, בקרב מדינות בעולם".