2015

משרד החקלאות מפרסם את הסקר השנתי לבדיקת התוצרת האורגנית בישראל: איפה נמצאו חומרי הדברה במוצרים אורגניים? האם הצרכן יוכל למצוא תוצרת אורגנית במדפי החנויות? כמה חקלאים מגדלים תוצרת אורגנית בישראל? כמה דונמים מגודלים? ועוד

התוצרת החקלאית האורגנית הטרייה והמעובדת מן הצומח מפוקחת על ידי משרד החקלאות ופיתוח הכפר על פי חוק משנת 2008, עת נכנסו התקנות להסדרת הייצור והמכירה של תוצרת אורגנית מן הצומח לתוקף, ומשנת 2013 תקנות תוצרת אורגנית מן החי. צרכן המעוניין לצרוך תוצרת אורגנית צריך לחפש את הסמל האורגני האחיד של משרד החקלאות ופיתוח הכפר על המוצרים האורגניים, על מנת לדעת בביטחון כי המוצר שהוא רוכש אכן גודל ויוצר על פי הסטנדרט האורגני והוא מפוקח על ידי אחד מגופי האישור והבקרה שהסמיך משרד החקלאות ("סקאל ישראל", "אגריאור" ו"איי קיו סי - המכון לבקרה ואיכות").


ירקות ופירות אורגניים (צילום:  monticellllo by fololia )


מאז כניסת החוק לתוקף, מבצע המשרד "פיקוח על" בנוסף לביקורת השוטפת שמבצעים גופי הפיקוח על התוצרת האורגנית בישראל הן ברמת שאריות חומרי הדברה והן ברמת עקיבות וסימון המוצרים לצרכן. המוצרים שנבדקו במסגרת סקר שנת 2014 כללו תוצרת טרייה ומעובדת, ביניהם: פירות וירקות, לחמים, דגני בוקר, אבקות להכנת משקאות וכו'.

בשנת 2014 חלה עלייה בשאריות חומרים אסורים בתוצרת אורגנית. על פי תוצאות הסקר, בשנה שחלפה נמצאו חריגות ב- 8.8% מהדגימות, לעומת 3.8% בשנת 2013, מהמוצרים עם חריגה בשאריות חומרי הדברה. במסגרת הביקורת של שנת 2014 נבדקו 80 דגימות לבדיקת שאריות חומרים אסורים בחקלאות אורגנית: 46 מוצרים טריים, 28 מוצרים מעובדים ו- 6 דגימות של תשומות לחקלאות  אורגנית. ב- 4 דגימות (5%) שנמכרו בנקודות המכירה נמצאו שאריות חומרים אסורים:
1. מחית תפוחי עץ – העוסק ביצע החזרה יזומה של כ- 200 מוצרים מהחנויות השונות.
2. אבקת חרובים – מדובר באצווה ישנה שלא נמצאה יותר על המדפים.
3. בצל ירוק – לאחר ביצוע תחקיר לבחינת התנהלות העוסק, נמצא כי העוסק אינו מקיים את הנדרש  בחוק ובתקנות. אי לכך ההיתר האורגני נשלל מהעוסק. העוסק לא יוכל לחזור לעסוק בחקלאות אורגנית, אלא באישור משרד החקלאות ופיתוח הכפר.
4. אשכולית אדומה – התוצרת נפסלה. אישור שיווק אשכולית אורגנית בעונת השיווק הבאה מותנה בבדיקות מעבדות תקינות. 


להמשך קריאה: האם הירקות והפירות האורגניים שאתם רוכשים באמת אורגנייםלוגו אורגני

 

 

זה אורגני "אמיתי"? מעתה תוכלו לדעת בזמן אמת משרד החקלאות מפרסם את מאגר המורשים לעסוק בחקלאות אורגניתhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/Data_organic.aspxזה אורגני "אמיתי"? מעתה תוכלו לדעת בזמן אמת משרד החקלאות מפרסם את מאגר המורשים לעסוק בחקלאות אורגניתהמאגר דינמי ומתעדכן בזמן אמת, וכולל את כל שרשרת השיווק: מגדלים, משווקים, יבואנים, יצואנים, בתי אריזה, מפעלים וספקי תשומות. לכם נותר רק לקרוא את התווית ולבדוק.
תכשירים לחקלאות אורגנית המורשים למכירה בישראל - ינואר, 2020https://www.moag.gov.il/ppis/Yechidot/standarts/haklaut_organit/pirsumim/2020/Pages/hadbara_org_1_-2020.aspxתכשירים לחקלאות אורגנית המורשים למכירה בישראל - ינואר, 2020
תכשירים לחקלאות אורגנית המורשים למכירה בישראל - ינואר, 2020https://www.moag.gov.il/ppis/Yechidot/chimistry/rishum_rishuy/pirsumim/2020/Pages/hadbara_org_1_-2020.aspxתכשירים לחקלאות אורגנית המורשים למכירה בישראל - ינואר, 2020