2015

כלבים יש לאמץ רק מכלביות מסודרות של רשויות ועמותותבנוסף, קורא המשרד לבעלי הכלבים להקפיד ולחסנם מדי שנה נגד כלבת על פי חוק

לאור שני מקרי הכלבת שהתגלו בימים האחרונים, האחד בחיפה והשני בתל-אביב, משרד החקלאות ופיתוח הכפר, שב ומדגיש לציבור שלא לאסוף הביתה כלבים משוטטים. כלבים יש לאמץ רק מכלביות מסודרות של רשויות מקומיות ועמותות. בנוסף בעלי הכלבים נדרשים להקפיד ולחסנם מדי שנה נגד כלבת (על פי חוק) ולטייל עם כלבים ביתיים ברצועה. שחרור כלבים באופן חופשי, עלול להביאם במגע עם בעלי חיים אחרים החולים בכלבת, ובכך להכניס את המחלה הביתה, באמצעות הכלב הביתי ולסכן את בני המשפחה. 

לאחרונה התגלתה המחלה בשני כלבים. במקרה הראשון מדובר בכלבה מעורבת בת שנה וחצי, אשר נמצאה בתוך מערה בסמוך להר מירון ונאספה על ידי תושב חולון. לאחר הגעתו הביתה התנהגות הכלבה השתנתה, בעקבות סימנים אלו החליט המאמץ למסור את הכלבה לעמותתs.o.s  חיות בהרצליה לאימוץ. הכלבה, טרם האימוץ, הועברה לבדיקה במרפאה וטרינרית הנותנת שירות לעמותה, ושם כעבור שעתיים היא מתה. גופתה נשלחה למעבדת הכלבת במכון הווטרינרי במשרד החקלאות, ונמצאה נגועה בכלבת. 
במקרה השני, מדובר בגור בן שלושה חודשים, אשר נמצא בפארק אדמית בגליל המערבי, נאסף על ידי אנשים ושהה במקומות שונים שהיו בהם כלבים וחתולים עד שהגיע לתחנת ההסגר בחיפה. במהלך שהותו במקום, הגור גילה סימנים עצביים ולאחר מותו נמצא שגם הוא נגוע בכלבת.
בשירותים הווטרינרים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר מנהלים תחקיר במטרה לאתר אלו בעלי חיים באו במגע עם שני הכלבים החולים, ובמקביל משרד הבריאות מטפל בבני אדם שבאו במגע עם בעלי החיים.
מתחילת השנה עד היום, התגלו 8 אירועי כלבת: 5 בכלבים, 2 בזאבים ואחד בחתול.

בשירותים הווטרינרים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר רואים באימוץ כלבים פעילות מבורכת, אך קוראים לעשותה באמצעות כלביות מסודרות של רשויות מקומיות ועמותות, בהן מקפידים שכלבים ללא שבב והיסטוריה של חיסון כלבת שוהים בכלבייה בטרם העברתם לאימוץ, כדי לעקוב אחר מצבם הבריאותי, וכן מחוסנים ומסומנים בשבב כחוק לפני מסירתם.

מחלת הכלבת היא סופנית, וחשוכת מרפא. מרגע הופעת סימנים קליניים ראשונים בבני אדם או בבעלי חיים, אין אפשרות להציל את החולה, והמוות הנו ודאי ומוחלט. כל 10 דקות(!!) מת בן אדם בעולם ממחלת הכלבת. מחצית מהם הם ילדים מתחת לגיל 15. לפחות 55,000 בני אדם מתים בכל שנה מהמחלה, בעיקר כתוצאה מחשיפה לכלבים נגועים. במקרה של חשש להדבקה ניתנת לבני-אדם סדרה של  זריקות חיסון, המגינות מפני המשך התפתחותה של המחלה.כלבת, : cynoclub by fotolia