2015

במסגרת העבודות על הרכבת הקלה בגוש דן, מבצע פקיד היערות במשרד החקלאות ופיתוח הכפר בקרה על תוכניות נתיב הרכבת בהתייחס לעצים בתוואי המסילה והתחנות. במסגרת הבקרה שנעשתה על הקו האדום של הרכבת, מתוך מסמכי סקר העצים עולה כי בתחנת שאול המלך, הממוקמת ברחוב מנחם בגין, סומן עץ פיקוס השדרות כמיועד לכריתה, בגלל רצון להרחיב את הכביש על חשבון המדרכה והעץ, הנטוע בה. לדעת פקיד היערות במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, המדובר בעץ בן עשרות שנים, עצום בגודלו, בעל נוף ברוחב 18 מ', המתנשא לגובה של 15 מ', מדובר בעץ משמעותי מאוד, הנראה למרחוק, וזכה לציונים המקסימאליים בערכו לסביבה. לדעת פקיד היערות במשרד החקלאות מדובר במופע חד פעמי של עץ יוצא דופן – ועל כן הוא ראוי לשימור.

מבדיקה שערך המשרד עם נת"ע, עולה כי ההחלטה לכרות את העץ התקבלה על ידם מתוך ידיעה כי לא ניתן להעתיקו, בשל תשתיות תת קרקעיות סבוכות ורגישות, לרבות קו מתח גבוה של חברת החשמל, ומתוך פתרון כולל לבעיות התנועה באזור. עם זאת, במשרד החקלאות עמדו על דעתם כי ניתן לפתור את בעיית התנועה בתכנון שונה של הצומת, כך שגם יישמר את העץ המרשים.

לאחר דיונים של אנשי פקיד היערות במשרד החקלאות ופיתוח הכפר עם צוות התכנון התנועתי של נת"ע ומשרד התחבורה, גובש פתרון הנדסי, כך שבכל שלבי העבודה יישמר הפיקוס. משרד החקלאות ימשיך לעקוב מקרוב אחר העבודות בכדי להבטיח כי הפיקוס ברחוב מנחם בגין פינת מוזס יישמר וימצא פתרון מוסכם לנתיב התחבורה.
עץ פיקוס ברחוב מנחם בגין, צילום: ענבר אשכנזי

 

 

סיפורי עצים https://www.moag.gov.il/shaham/publication/Pages/maagar_sipury_etzim_2018.aspxסיפורי עצים לקראת חגיגות ה-70 לעצמאות המדינה, העלנו לאינטרנט את אתר הטיולים בעקבות עצים. באתר זה מופיעים 70 טיולים בעקבות עצים המלווים את המדינה לתולדותיה, בעיר, בכפר, בגנים בוטניים ובשטחים פתוחים.
רישוי זמין – שלב המידע – תשובת פקיד היערותhttps://www.moag.gov.il/subject/lechabek_etz/haganat_ezim_tahaliche_rishuy/information_porgram/Pages/information_stage.aspxרישוי זמין – שלב המידע – תשובת פקיד היערות
משרד החקלאות משנה את הקריטריונים להגדרת ערכו של העץ בסקר עציםhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2018/Pages/Tree_Survey.aspx משרד החקלאות משנה את הקריטריונים להגדרת ערכו של העץ בסקר עצים