2015

לאור תלונות רבות שהתקבלו במשרד החקלאות ופיתוח הכפר נגד בעלי עמותת "חבר על ארבע" אודות כלבים המוחזקים בביתם הפרטי במצב קשה ובתנאי זוהמה וצחנה, פעלו מפקחי משרד החקלאות ופיתוח הכפר בשיתוף עם עמותת "תנו לחיות לחיות" לפינוי הכלבים. הפינוי שבוצע בסוף השבוע האחרון בא בעקבות מספר ביקורות שנערכו במקום בחודשים האחרונים בהן הממצאים היו קשים במיוחד. על אף פניות חוזרות ונשנות לבעלים לתקן את הליקויים, הם לא תוקנו, תוך גרימת סבל רב ומיותר לבעלי החיים שבמקום. בפועל פונו 46 כלבים ו- 21 חמורים.

פינוי כלבים בקידרון, צילום: יואב בן דב


בביקורות שהתקיימו במקום התגלו ממצאים חמורים הכוללים לכאורה הפרה בוטה של חוק צער בעלי חיים, ביניהם: כלבים המוחזקים בתנאים קשים, כאשר הם שוכבים בתוך צואה ושתן שלא נוקו במשך ימים. האוכל של הכלבים מפוזר על הרצפה המזוהמת, מעורבב עם מים מלוכלכים, ורקוב בחלקו. הכלבים שוכבים כשמסביבם חולדות ועכברים, במקום נראו כלבים שסובלים מבעיות גופניות, כגון: בעיות עור קשות, פגיעות ברגלים ובאגן ללא יכולת לעמוד ולזוז, מבלי שיסופק להם טיפול רפואי או תיעוד על כך. המבנה בו מוחזקים הכלבים אינו מתאים להחזקת בעלי חיים ומסכן את שלום הכלבים. כמו כן, הכלבים הוחזקו ללא רישום של מספר הכלבים הנכנסים והיוצאים וללא תיעוד רפואי כלשהו על טיפולים וחיסונים שניתנו להם.

לאור זאת, ובהתאם לצו שניתן על ידי בית משפט השלום בראשון לציון, נכנסו בסוף השבוע מפקחי משרד החקלאות ופיתוח הכפר לבית במושב קדרון, ביחד עם צוות של עמותת "תנו לחיות לחיות", ופינו מהמקום 46 כלבים ו- 21 חמורים. בעלי החיים הועברו למתקן מוגן של המשרד לטיפול. על פי חוק לבעלים יש 20 יום לדרוש אותם בחזרה. אם לא יידרשו יוצעו לאימוץ עם סיום הטיפול בהם. במידה שהבעלים יבקשו את הכלבים בחזרה במסגרת פרק הזמן העומד לרשותם, יועבר הנושא להכרעת בית המשפט. בעניין החמורים, בעלת העמותה הסכימה לוותר עליהם, והם הועברו כבר בסוף השבוע למשפחה מאמצת.


ד"ר נירית צפורי-ברקי, סגנית הממונה על חוק צער בעלי חיים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר: "מעבר לכלבים שפונו מבית בעלי העמותה, קיימת בקרבת המקום גם כלבייה שמשמשת את העמותה, בה כ- 300 כלבים, גם הם מוחזקים בתנאים לא ראויים. נוכח מספרם הגדול של הכלבים במקום, והצורך לטפל בהם המשרד בוחן את האפשרויות החוקיות לפעול במקום על מנת להבטיח שהכלבים יזכו לטיפולים הרפואיים הנדרשים ומציאת משפחות שיאמצו אותם, בשיתוף המועצה המקומית גבעת ברנר".

מעמותת תנו לחיות לחיות נמסר: "לצערנו, המחזה שנגלה לעינינו לאחר הכניסה למקום היה קשה מאוד. מדובר בבית ששימש בעבר למגורים, והוסב למה שנראה כמו כלביה מאולתרת. הכלבים הוחזקו בתנאי צפיפות וזוהמה קשים, וחלקם נזקקים לטיפול וטרינרי דחוף ולאשפוז. טיפול זה מוענק להם על ידי הצוותים הווטרינריים של "תנו לחיות לחיות", וחלקם עדיין נאבקים על חייהם. בעבר ניסינו לעזור לעמותה זו והצענו לסייע לה להיחלץ מהמצב הקשה לו היא נקלעה, אשר גורם בראש ובראשונה לפגיעה קשה בבעלי החיים, אך לצערנו הצעותינו לסייע לא נענו. עם קבלת הפניה ממשרד החקלאות בשבוע שעבר, התגייסה תנו לחיות לחיות להצלת ושיקום בעלי החיים שבמקום – הכל על מנת להציל כמה שיותר מבעלי החיים ובסופו של דבר למסור אותם לאימוץ".

לתמונות נוספות

 

 

מפקחי משרד החקלאות בשיתוף משטרת ישראל חשפו בית גידול פיראטי להרבעת כלבים ולמכירתםhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/Pirate_habitat_for_dog_breeding.aspxמפקחי משרד החקלאות בשיתוף משטרת ישראל חשפו בית גידול פיראטי להרבעת כלבים ולמכירתם
מידע אודות ימי אימוץ אזוריים של כלבים https://www.moag.gov.il/vet/shirutim/rishum_klavim_vehisun_kalevet/Pages/imutz_klavim.aspxמידע אודות ימי אימוץ אזוריים של כלבים ​בישראל קיימת תופעה של כלבים משוטטים ונטושים, העלולה להוביל לפגיעה ברווחת בעלי החיים ולפגיעה בבריאות ובביטחון הציבור. לשם כך, יצא משרד החקלאות במספר קולות קוראים לצמצום התופעה ועידוד אימוץ אחראי.
תושבת עכו הורשעה בבית משפט השלום בחיפה בביצוע עבירות על חוק צער בעלי חיים בעקבות כתב אישום שהגיש משרד החקלאותhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/akko_abuse.aspxתושבת עכו הורשעה בבית משפט השלום בחיפה בביצוע עבירות על חוק צער בעלי חיים בעקבות כתב אישום שהגיש משרד החקלאות