2018

​​​מפקחי השירותים הווטרינריים ומפקחי אגף הדיג של משרד החקלאות, חשפו בתוך מספר ימים שני מקרים של יבוא והחזקת דגים מסוכנים האסורים בהחזקה. החשוד בשני המקרים הינו יבואן דגי נוי במרכז הארץ. הדגים הועברו לבדיקות וכנגד החשוד צפוי להיפתח תיק חקירה. 

במקרה הראשון, במהלך בדיקה בנתב"ג, נתפסו עשרות ארגזי דגים אשר הכילו כ- 40 דגים מסוג "ערפד" (Payara). דג "ערפד" הוא דג שמקורו באמזונס שבדרום אמריקה ומכונה כך בשל שיני הערפד בפיו. הדג מאופיין בגוף בצבע כסוף-אפור ויכול להגיע לגודל 118 ס"מ ולמשקל של עד 40 ק"ג(!) כמו כן הדג בעל לסת חזקה ושיניים חדות במיוחד (12 ניבים), אשר מגיעות בבגרותו לגודל של 6-4 ס"מ. הדג נחשב תוקפני במיוחד הן כלפי דגים והן כלפי בני אדם, הוא ניזון מאוכל בשרי חי, ולכן מאיים על אוכלוסיית הדגים המקומיים. 

במקרה השני, במהלך ביקורת שגרתית בחנויות יבואני דגי נוי באזור המרכז, נתגלו שני דגים האסורים להחזקה. הראשון הינו דג ארפימיא (arapaima gigas), הנחשב לדג הגדול ביותר באמזונס. הדג יכול להגיע לאורך של יותר מ-3 מטר ולמשקל מעל 200 ק"ג (!), ייחודיותו הוא היכולת לחיות במים כמעט חסרי חמצן. דג נוסף הינו טיגריס גולייתי (hydrocynus goliath), הנחשב לטורף על ומוצאו בנהרות אגן הקונגו. אורכו יכול להגיע עד מטר וחצי ולמשקל של עד 60 ק"ג. הדג מאופיין בראש גדול, לסתות בולטות ושיניים בעלי חריצים שונים. בעל החנות הינו יבואן הדגים שניסה להבריח את דגי הערפד.

הדגים מהווים סכנה אקולוגית, שכן הם בולעים דגים ויצורים ימיים אחרים ובכך מאיימים על אוכלוסיית הדגים המקומית בדגש על דגי מים מתוקים. בנוסף לכך, הדגים מהווים סכנה כלפי בני האדם. 
המשרד רואה בחומרה יבוא, אחזקה וסחר של מיני דגים אסורים העלולים לפגוע באדם ובסביבה. לשם כך, קודמו שורת תקנות חדשות הנוגעות ביבוא והחזקת דגים, אשר נכנסו לתוקפם במהלך שנת 2017, ונאכפות בימים אלו. בין היתר, התקנות אוסרות על אחזקה וסחר של עשרות מיני דגים. המשרד קורא לאזרחים הנתקלים בדגים חשודים לפנות לטלפון: 9432* או למייל:  daig@moag.gov.il.

דג ערפד

 

 

שיווק של 11 טון ירקות שהוברח מהשטחים נבלם בזכות מפקחי משרד החקלאותhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2018/Pages/11ton_yerakot.aspxשיווק של 11 טון ירקות שהוברח מהשטחים נבלם בזכות מפקחי משרד החקלאות
משרד החקלאות הורה על הפסקה מידית של פעילות השחיטה בבית המטבחיים בעיר נצרתhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2018/Pages/Sgirat_Bet_Mitbachaim.aspxמשרד החקלאות הורה על הפסקה מידית של פעילות השחיטה בבית המטבחיים בעיר נצרת
מפקחי משרד החקלאות, חשפו למעלה מ- 65,000 ביצים שהוחזקו בתנאים ירודים וללא קירורhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2018/Pages/Tfisat_Beizim_Tzafon.aspxמפקחי משרד החקלאות, חשפו למעלה מ- 65,000 ביצים שהוחזקו בתנאים ירודים וללא קירור