2018

תכנית חדשה תחייב פרסום מרוכז ונגיש של כלל הנהלים והטפסים בפורטל אינטרנט ייעודי שיהווה "one stop shop" עבור האזרח

שר החקלאות, אורי אריאל: "אני נפגש עם החקלאים המצוינים ברחבי הארץ ומקשיב להם. אחד האתגרים שעלו לרוב הם טופסולוגיה מסובכת. לכן, הוחלט במשרד החקלאות לקדם את מהלך זה שהוא מנגיש ומשקף בצורה מקסימלית את התהליכים לציבור החקלאים. הפורטל האינטרנטי יהיה קל ונגיש וכך יוכל לחסוך זמן וכסף לציבור החקלאים. נמשיך לשמוע את הקולות בשטח ולפעול על מנת להיטיב הן עם הציבור הרחב והן עם ציבור החקלאים"

משרד החקלאות ופיתוח הכפר אחראי לרגולציה רבה שחלה הן על החקלאים והן על הציבור הרחב. מבדיקה שערכנו במשרד עלה כי חלק ניכר מן הרגולציה של המשרד מפוזר על פני מספר רב של מסמכים והוראות שונות, המתעדכנים באופן לא סדיר. הדבר מקשה על הניהול הפנימי של תהליכי הרגולציה ומקשה על הציבור שנדרש לעמוד בה. בנוסף עלה בבדיקה כי פרסום ההוראות והטפסים אינו מיטבי ואינו אחיד, ועל כן פחות שקוף ציבורית. מטרת המהלך היא לשפר את הניהול של הרגולציה המשרדית ואת השירות שניתן לציבור האזרחים. 

בשנים האחרונות שיפור הרגולציה הוא אחד מאבני הדרך במשרדי הממשלה, כך גם החשיבות לשקיפות ולנגישות הציבור. במסגרת זו, משרד החקלאות יוצא לראשונה בישראל עם מהלך לצמצום הבירוקרטיה, לשיפור השקיפות והנגישות לאזרח, וכן, לייעול המערכת. המהלך יבוצע באופן מידי ויכנס לתוקף כבר בתחילת השנה הקרובה, החל מה-1.1.2019.
כיום, תכנית זו נהוגה במדינות מפותחות שונות, בעיקר בקרב מדינות ה-OECD. אולם, בקרב משרדי הממשלה בישראל מדובר במהלך ראשון מסוגו. לאחר יישומה בכלל יחידות משרד החקלאות השונות, עתידה התכנית לעלות שלב נוסף ולהתרחב לכלל משרדי הממשלה.

על פי התכנית החדשה, משרד החקלאות יאגד את כלל ההנחיות, הנהלים והדרישות שנקבעו במהלך השנים לקבצים אחידים. כך לכל תהליך יהיו שני קבצים בלבד: קובץ הוראות וקובץ טפסים. קבצים אלו יועלו לפורטל ייעודי באתר האינטרנט של משרד החקלאות, אשר יאפשר לבצע חיפוש מהיר ופשוט. הוראות שלא יופיעו באתר יהיו חסרות תוקף ולא יחולו על הציבור. בצורה זו, יקבל האזרח את תמונת המצב המדויקת, ללא מאמצים רבים, ללא חיפוש מיותר וכתמונה שלמה אחת ב- "one stop shop". 

יתר על כן, עדכון ההנחיות והתקנות שמתבצע כעת בתדירות רבה, יבוצע מעכשיו  פעמיים בשנה, אחת לחצי שנה (1 בינואר ו- 1 ביולי). כך האזרח יוכל להיות מעודכן בשינויים החלים וללא החשש כי הפסיד הוראות הקשורות בתחומו. הוראה זו מבטיחה ודאות ויציבות עבור האזרחים והעסקים שעובדים מול המשרד.  

גיא מור, מנהל תחום מדיניות רגולציה במשרד החקלאות: "על פי התוכנית כל יחידה מקצועית תרכז את כלל ההוראות של תהליך ספציפי בקובץ אחד. הדבר יאפשר למשרד להתייחס לכלל ההוראות בתחום שלם ויעזור למנוע סתירות וכפילויות. בנוסף, כלל זה יאפשר לציבור להכיר את כל הדרישות וההוראות שהמשרד דורש, ללא חשש שיש הוראות שונות או סותרות שפורסמו במסמך אחר. התוצאה של המהלך היא שהאזרח יקבל שירות מן ההתחלה ועד הסוף במקום אחד. כך תהליך יבוא, לרבות כלל הטפסים הרלוונטיים לביצועו יהיו במקום אחד - הגשת בקשה לרישיון, הסגר במדינת המוצא, תנאי ההובלה, בדיקה בנמל בישראל, שחרור ועוד".