2019

​​מסריח תרתי משמע - הנוסעים העוברים בימים אלו בנתב"ג הם כה רבים כך שקשה מאוד לעקוב אחרי תנועתם באולמות הטרמינל, אבל בשעות הצהריים המאוחרות, צד את עינם של מפקחי השירותים להגנת הצומח במשרד החקלאות תיק שחור שנותר ליד פח אשפה באולם הכבודה בטרמינל 3. לאחר בדיקה קצרה מול חברת התעופה נמצא כי התיק שייך לנתין זר מהודו המועסק בארץ.

מבדיקה מעמיקה של מפקחי השירותים להגנת הצומח במשרד החקלאות, התברר כי בתוך התיק נמצא הפרי הטרופי, דוריאן, הידוע לשמצה בשל ריחו העז והלא נעים (בלשון המעטה). התיק הגיע עם הנוסע שחזר מהודו, ובחר להשאיר את התיק מאחור והתקדם אל יציאתו החוצה מחשש שיתגלה בעקבות פעילות המפקחים בשיתוף כלבי הגישוש של מכס באותה השעה. הפרי שהביא עמו הנוסע שקל 8.5 ק"ג, ומקורו בדרום מזרח אסיה, שם הוא מכונה "מלך הפירות". מרוב שריחו החזק של הפרי כה לא נעים, ישנם מקומות רבים בעולם (בעיקר בתאילנד) בהם קיים איסור מפורש על הכנסת הפרי באמצעות שלטים בכניסה למקומות רבים. 
 
עם קבלת פרטי בעל התיק, מפקחי המשרד יצרו עמו קשר והזהירו אותו לבל יחזור על המעשה, והפרי הוחרם והועבר להשמדה. משרד החקלאות חוזר ומדגיש כי כל הכנסת תוצרת צמחית לישראל עלולה לגרום נזק רב לחקלאות המקומית. זו עלולה להוביל  לחדירת מזיקים שאינם קיימים בישראל. ביכולתם של מזיקים אלו לפגוע בגידולים מקומיים, לגרום לנזק בלתי הפיך ולהכחיד ענפי חקלאות שלמים.
 על פי החוק, וכדי למנוע מעבר של מזיקי צמחים בין מדינות, קיים איסור מוחלט על הכנסת תוצרת צמחית במעברי הגבול לתוך שטח מדינת ישראל ללא אישור מראש של השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות. כל ניסיון לעשות כך מהווה עבירה פלילית.

תפיסת דוריאן

 

 

מועדי דיון והגשה לוועדה הבין משרדית לרישום תכשירים כימיים - יולי, 2019https://www.moag.gov.il/ppis/Yechidot/chimistry/rishum_rishuy/pirsumim/2019/Pages/moadei_diunim.aspxמועדי דיון והגשה לוועדה הבין משרדית לרישום תכשירים כימיים - יולי, 2019
יום עיון בנושא צמחים פולשים בישראל במאה ה -21https://www.moag.gov.il/ppis/Yechidot/Plants_Defect/publications/Pages/tzmahim_polshim_israel.aspxיום עיון בנושא צמחים פולשים בישראל במאה ה -21בתאריך 2.9.19 יתקיים יום עיון בו תהיה אפשרות ללמוד ולהכיר חלק מהצמחים הפולשים המצויים וכן לחשוף עשייה בתחום אשר מטרתה טיפול במניעת החדירה, ההתבססות וההפצה של צמחים פולשים בארץ.
הזמנה לכנס בנושא חומרי הדברה בתוצרת חקלאיתhttps://www.moag.gov.il/ppis/Yechidot/chimistry/rishum_rishuy/pirsumim/2019/Pages/kenes_hadbara_2019.aspxהזמנה לכנס בנושא חומרי הדברה בתוצרת חקלאיתכנס בנושא חומרי הדברה בתוצרת חקלאית יערך ב- 6.11.19. בכנס ידונו נושאים כגון רגולציה בחומרי הדברה, מדיניות המשרד לצמצום השימוש בחומרי הדברה, פיקוח ואכיפה בנושא השימוש בחומרי הדברה ועוד.