2019

​​​​​​​​​​משרד החקלאות פועל לצמצום התופעה המדאיגה של הפרת חוק צער בעלי חיים באמצעות החמרת הענישה הנהוגה בעבירות פגיעה בבעלי חיים

במסגרת פעילות אכיפת חוק צער בעלי חיים ובעקבות כתב אישום שהגיש משרד החקלאות לבית משפט השלום בבאר שבע הורשע תושב אשקלון בביצוע ריבוי עבירות של עינוי, התאכזרות והתעללות בבעלי חיים.
הנאשם, אב לשניים בשנות ה-20 לחייו, החזיק במשך שנתיים במתחם חצר ביתו כלב, 4 תרנגולות ו-4 וברווזים באופן המפר את תנאי ההחזקה הבסיסיים ביותר של יצור חי וחמור מכך, של יצור חי שאינו יכול לבטא את סבלו: בעלי החיים הוחזקו במתחם מטונף, כשהם מתבוססים בשתן ובצואה, מבלי שיסופקו להם מי שתייה ומזון בכמות, בתדירות ובהרכב התזונתי המתאים להרגלי צריכתם ומצבם הבריאותי. כמפורט בכתב האישום ובהכרעת הדין, במהלך התקופה ובשל ההזנחה הקשה, סבל כלבו של הנאשם מבעיות רפואיות קשות, הזנחה והרעבה עד למצב של תת משקל קיצוני, הפרשות עיניים רבות, אנמיה, דופק איטי, ייבוש, קרציות מרובות, שלשולים ופצעים בעור, מבלי שיסופק לו טיפול רפואי כלשהו. בנוסף, הנאשם לא דאג לחסן את כלבו מפני מחלת הכלבת, באופן המסכן את הכלב ואת הציבור.  

בית המשפט קבע כי נסיבות אלו, הזנחה קיצונית מתמשכת, תוך אדישות למצבם של בעלי החיים וגרימת נזק ממשי, ממקמות את המעשים ברף חומרה גבוה שבביצוע עבירות מתחום צער בעלי חיים, ועם זאת בשל היעדר עבר פלילי גזר בית המשפט על הנאשם שלושה חודשי מאסר בפועל שירוצו בעבודות שירות, שלושה חודשי מאסר על תנאי לתקופה של שלוש שנים, במסגרתן לא יעבור הנאשם על אחת העבירות בהן הורשע, קנס כספי בסך 5,000 ₪ והתחייבות על סך 7,500 ₪ להימנע במשך שלוש שנים מלעבור על אחת העבירות בהן הורשע. 

משרד החקלאות החליט להגיש ערעור על קולת העונש שגזר בית משפט השלום בבאר שבע על הנאשם, כך שישקף את חומרת מעשי הנאשם ויעמוד על 8-6 חודשי מאסר בפועל שירוצו בעבודות שירות, 10 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים, קנס כספי בסך 10,000 ₪ וכתב התחייבות כפי שנגזר על הנאשם. 

הממונה על התביעות במשרד החקלאות, עו"ד אורי סירוטה: "למרות ההבחנה הברורה שעורכת החברה ועורך אף המשפט, בין התעללות בבני אדם לבין התעללות בעלי חיים, הבאה לידי ביטוי גם ברמת הענישה הנוהגת בעבירות מעין אלו, הרי שבעלי חיים, כמו ילדים רכים בשנים, הם חסרי ישע לחלוטין אל מול אטימות הלב של בני אדם המתעללים בהם ומזניחים אותם תוך גרימת סבל בל יתואר, שאין לו צידוק כלשהו והוא אסור על פי חוק. דווקא בשל כך, זקוקים בעלי החיים להגנה מיוחדת של המשפט, על מנת להוקיע ולהכחיד את תופעת ההתעללות בבעלי חיים ולענישה ההולמת את חומרת התופעה והפסול המוחלט שיש בה".

משרד החקלאות קורא לציבור לדווח על מקרים מסוג זה למוקד המשרד בטלפון: 9096*. המוקד פעיל 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע.

 

 

ימי אימוץ אזוריים של כלבים https://www.moag.gov.il/services/maagarey_meyda/dogcenter/Pages/imutz_klavim.aspxימי אימוץ אזוריים של כלבים ​בישראל קיימת תופעה של כלבים משוטטים ונטושים, העלולה להוביל לפגיעה ברווחת בעלי החיים ולפגיעה בבריאות ובביטחון הציבור. לשם כך, יצא משרד החקלאות במספר קולות קוראים לצמצום התופעה ועידוד אימוץ אחראי.
הנחיות לבעלי כלבים במטרה לצמצם את הסיכוי להתפתחות חרדת נטישה בכלבים בסיום משבר הקורונה https://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/Dog_abandonment.aspxהנחיות לבעלי כלבים במטרה לצמצם את הסיכוי להתפתחות חרדת נטישה בכלבים בסיום משבר הקורונה כלבים רבים התרגלו לעובדה שבני המשפחה האהובים שוהים לצדם במשך כל היום, נותנים להם תשומת לב ומשחקים עימם. אצל רוב הכלבים, תקופה זו שונה לחלוטין מהשגרה שהכירו קודם, ומהשגרה שיאלצו לחזור ולהתרגל אליה מחדש.
התנהלות בפינות חי ובגני חיות בעת משבר מגפת הקורונהhttps://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/briut_gamal_pinot_hay/Pages/pinot_hay.aspxהתנהלות בפינות חי ובגני חיות בעת משבר מגפת הקורונהעם כניסת תקנות החירום לתוקף בשל התפשטות נגיף קורונה: המשרד להגנת הסביבה והשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ורשות הטבע והגנים מנחים מתקנים שבהם מוחזקים בעלי חיים כיצד להבטיח את רווחתם גם בעת הזו.