2019

​בעקבות פניה של משרד החקלאות לרשויות המוסמכות בקנדה, התקבל אישורן להעברת 16 מהכלבים שנתפסו בעמותת "גרגורים" ונמצאו שליליים בבדיקות שבוצעו לנגיעות בטפיל הלישמניה אינפנטום  לידי העמותה הקנדית Dog Tales, העוסקת בשיקום ובטיפול בכלבים. מדובר בכלבים אשר נבדקו פעמיים על ידי השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ונמצאו שליליים לטפיל. אלו עשו את דרכם לקנדה ונקלטו בעמותה עם הגעתם למדינה. 

במשרד מוסיפים כי הסכמת הרשויות בקנדה מתבססת על העובדה כי במדינה זו לא קיים זבוב החול, אשר כידוע נמצא כמעט בכל האזורים בישראל, ועלול להיות המעביר של הטפיל מבעלי חיים נגועים אל בני אדם ובעלי חיים בריאים אחרים.
כזכור, לפני כשנה (יוני 2018), פינו מפקחי משרד החקלאות עשרות כלבים וחתולים מכלבייה בצפון הארץ שהוחזקו בתנאים מחפירים ובניגוד לחוק צער בעלי חיים. עוד בזמן הפינוי ראו המפקחים כי בעלי החיים במתחם סובלים מתחלואה ומבעיות גופניות קשות. בעלי החיים הועברו למתקן מוגן של משרד החקלאות לצורך טיפול ושיקום טרם מסירה לאימוץ.

אלא שאז התברר כי מרבית בעלי החיים שנתפסו נגועים בטפיל הלישמניה אינפנטום הגורם למחלת הלישמניה הויסצרלית, מחלה קשה ומדבקת בבעלי חיים ובבני אדם, הפוגעת באיברים פנימיים עם סיכון לתמותה ומסוכנת במיוחד לתינוקות ולאוכלוסיות עם מערכת חיסונית מוחלשת. מדובר במחלה  ללא מרפא וגם טיפול תרופתי ארוך טווח בתרופות הקיימת כיום כנגד המחלה, אינו מרפא את החולים לחלוטין, והם נשארים נשאים העלולים להדביק אחרים.

לנוכח זאת ובשל היעדר הגורם המעביר את הטפיל (זבוב החול) בקנדה, הוחלט כי רק בעלי החיים שנמצאו שליליים בבדיקות לנגיעות בטפיל, יועברו לקנדה להמשך שיקום. יתר בעלי החיים שנמצאו נגועים בטפיל או חשודים כנגועים בו, נותרו במתקן המוגן של משרד החקלאות.