2019

אובדן המזון יצומצם באמצעות מעבר לשימוש באריזות המאריכות את חיי המדף של הפירות והירקות, קנייה בכמות מדודה ומניעת מישוש הירקות והפירות על המדפים בונוס: על האריזות ניתן יהיה לסמן את מקור ייצור המוצר, שם הזן וטיפים לצרכן
​חשבתם כמה זמן יחסך אילו במקום לברור את הירקות והפירות היה ניתן לרכוש אותם ארוזים? ומה אם אותן אריזות היו מאריכות את חיי המדף של התוצרת? משרד החקלאות משיק מהלך נוסף ומהפכני לצמצום אובדן מזון, במסגרתו, המשרד יתמוך כבר במהלך 2019, בשיווק פירות וירקות ארוזים באריזות ייחודיות. זהו מהלך נוסף של משרד החקלאות בנושא צמצום אובדן המזון שעתיד לצמצם ב-15%-10% מהתוצרת שנזרקת ברשתות השיווק, ו-25%-20% מהפירות והירקות שבבית הצרכן, ויתרה מכך, להאריך את חיי המדף של מוצרים אלו. ערך מוסף למהלך זה יהיה סימון מקור הייצור של המוצרים והמלצות לשימוש. נוהל התמיכה עתיד להיות מפורסם להערות הציבור בימים הקרובים.
במשרד החקלאות מגדירים את המהלך כפיילוט שיכלול פרק של הערכה ומדידה,  שיבחן את ההנחה כי היתרון הסביבתי שיתבטא בצמצום משמעותי של המזון הנזרק לפח לכל אורך שרשרת האספקה, יוביל להפחתה משמעותית של הטמנת פסולת, וכתוצאה מכך הפחתת פליטות גזי החממה. בפיילוט ייבדק את הנחת העבודה כי הקטנת ההטמנה שתבוא לידי ביטוי בהפחתת פליטת גזי החממה, גדולה בהרבה לעומת תוספת פסולת האריזות שתועבר למחזור על ידי הצרכנים.

אובדן מזון הוא בעיה בעלת השלכות כלכליות, חברתיות וסביבתיות מרחיקות לכת ומהווה  מרכיב מרכזי בבעיית יוקר המחייה. מנתונים שנאספו במשרד, עולה כי כמחצית מכמות הפירות והירקות מושלכים לפח בתהליכי הייצור, המיון, האחסון, השיווק והצריכה. מנתוני  הביטוח הלאומי מהשנים האחרונות, עולה כי משפחה ישראלית ממוצעת משליכה לאשפה כ- 4,200 ₪ בשנה על מזון שלא נצרך. סקרים שנערכו בשנים האחרונות על ידי ארגונים בין לאומיים, הצביעו על כך שכשליש עד מחצית מכמות המזון המיוצר בעולם אובד בתהליך הייצור ולאורך שרשרת האספקה והצריכה ואינו משמש למאכל אדם. שיעור אובדן המזון בפירות וירקות הוא כ-45% ועד55%, בעיקר בשני גידולים עיקריים, מלפפון ועגבנייה, ששיעור הפחת שלהם גבוה ביחס לאחרים.
כדי לצמצם את אובדן המזון, משרד החקלאות משיק פרויקט נוסף שיעודד את הרשתות לעבור לשיווק הפירות וירקות ארוזים באריזות ייעודיות. רשת השיווק שתצטרף למהלך, תחויב לשווק מגוון ירקות ופירות, בדגש על מלפפון, עגבנייה ופלפל, ארוזים באריזות "חכמות" המאריכות את חיי המדף. 
האריזות תמנענה מהצרכן לברור את הפירות והירקות במהלך הקנייה, דבר המקצר משמעותית את חיי המדף שלהם ובכך  יגנו על הפירות והירקות מפני מכות וחבלות עד הגעתם למקרר הביתי. בנוסף האריזות החדשות שומרות על רמות גזים ולחות רצויות בסביבת הפרי או הירק ומסייעות בכך בוויסות האווירה ובהארכת חיי המדף של הפירות והירקות הטריים בבית הצרכן. שיווק מארזים סגורים במשקל נתון יגדיר את משקלה של יחידת המכר ויסייע גם הוא בצמצום בזבוז מזון וכסף.
יתרון נוסף הוא באפשרות סימון ומידע על האריזה. האריזה החדשה תכלול את פרטי היצרן ומקום הייצור, כמו גם את מין הצמח, שם הזן, שם בית האריזה ותאריך האריזה. אם התוצרת מיובאת, יסומן על המארז גם בשם היבואן ושם ארץ המקור. כל אלו ישמשו להגברת השקיפות עבור הצרכן. כמו כן, האריזות תכלולנה גם את התו "מיוצר בישראל", דבר שיעלה את המודעות לצריכת מוצר כחול-לבן. לצד פרטים אלו, תופענה על האריזות הנחיות אחסון והמלצות לשימוש. 
מנהלת תחום חקר שווקים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, ציפי פרידקין: "בעשור הקרוב צפויה אוכלוסיית ישראל לגדול בעוד כמיליון וחצי נפשות. מטרתנו להבטיח הספקה טרייה של מזון ועל כן עלינו להירתם כבר עכשיו למציאת פתרונות לבעיית בזבוז המזון גם ברשתות השיווק ובמשק הבית הפרטי. עלינו להיות מוכנים לאתגרי העתיד  על מנת לנצל ביעילות את המשאבים המוגבלים העומדים לרשותנו״.

 

 

השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות מזהירים: אין לרכוש מוצרים שמקורם במפעל "בשר הגלילי"https://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/basar_haglili.aspxהשירותים הווטרינרים במשרד החקלאות מזהירים: אין לרכוש מוצרים שמקורם במפעל "בשר הגלילי"
נוהל לפיקוח על מתקנים סגורים לגידול דגי קוי החופשיים מנגיף הרפס של קויhttps://www.moag.gov.il/Procedures/Pages/nohal_mitkanim_sgurim_01-11-18.aspxנוהל לפיקוח על מתקנים סגורים לגידול דגי קוי החופשיים מנגיף הרפס של קוימחלת נגיף הרפס של קוי הינה מחלה רשומה בישראל ובארגון הבין לאומי לבריאות בעלי חיים ( OIE ). המחלה הינה אנדמית בישראל ולכן לא מאפשרת יצוא של דגי קוי המוגדרים כחופשיים מהמחלה במידה וגודלו במערכות שאינן מאובטחות ביולוגית
רשימת מפעלים מאושרים ליבוא בשר וקרבייםhttps://www.moag.gov.il/vet/Yechidot/inport export/yevu_basar/Pages/mifalim_yevu.aspxרשימת מפעלים מאושרים ליבוא בשר וקרביים