2019

​לאור המצב הביטחוני הנוכחי, משרד החקלאות ופיתוח הכפר מנחה את בעלי חיות המחמד כיצד לטפל בהם בעת משבר בטחוני וכיצד למגנם.
 
הנחיות כלליות
המרחב המוגן / המקלט, שהוכן על פי הנחיות פיקוד העורף, יספק הגנה טובה הן לבני האדם והן לחיות המחמד השוהות בו. מומלץ להצטייד במלאי של תרופות, שבעל החיים מטופל בהן דרך קבע, למקרה של שהייה ממושכת במרחב המוגן. אם לבעל החיים נטייה לבהלת יתר – יש להיוועץ ברופא הווטרינר המטפל לגבי תרופות מתאימות.

הכנות
בעלי החיים הביתיים הם חלק בלתי נפרד מהאוכלוסייה, יש לנהוג בהם כבשאר בני המשפחה, ולהקצות להם מקום במרחב המוגן. יש להכין את המקום לשהייתם בו.
לשם כך, במרחב המוגן יש להכין:
  • כלי ל​​מים
  • כלי למזון​​​ ושקית אטומה של מזון למקרה של פינוי
  • עיתוני​​ם ישנים ושקיות אשפה לפינוי הצרכים של בעל החיים
  • רצועת הו​​לכה קצרה ומחסום פה

  • ​כלוב נשיאה לחתול או לכלב. יש לוודא שיהיו רשומים על כלוב הנשיאה הפרטים הבאים באופן ברור: שם משפחה ושם פרטי של בעל הכלב / החתול; כתובת מלאה; שם בעל החיים; שנת לידתו של בעל החיים; כל מספרי הטלפון של הבעלים ובני המשפחה (רצוי מספרי טלפון ניידים); שם הרופא הווטרינר המטפל ומספרי הטלפון שבהם ניתן להשיגו; מספר שבב.


התנהגות במרחב המוגן
יש להרגיע את בעל החיים בדרכים שבהן אתם מרגיעים את בעל החיים בשגרה. לחץ המשפחה, המוקרן לבעל החיים, עלול לגרום לו מתח מיותר ובלתי רצוי. במקרה של נפילת טיל או פצצת מרגמה בקרבת מקום, יש להמשיך ולהרגיע את בעל החיים ולהמתין להוראות כוחות הביטחון. 

 

שאלות ותשובות נפוצות

שאלה: אנו חוששים שהכלב ישתולל כשנכניס אותו למרחב המוגן, מה אפשר לעשות? האם כדאי לתת לו תרופות הרגעה?
תשובה: הדבר החשוב ביותר הוא להימנע מתחושת לחץ. חיות המחמד רגישות מאוד למצב הרוח של בעליהן ומושפעות ממנו. אדם מפוחד יגרום לתגובה דומה אצל הכלב או החתול, שיקשרו מהר מאוד את תחושת הפחד עם המיקום – המרחב המוגן. במצב כזה בעל החיים יחשוש להיכנס למרחב המוגן. הכנה מוקדמת וביקור במרחב המוגן עם בעל החיים לצורך הכרת המקום, תמזער את החשש לפגיעה, שכן בדרך זאת בעל החיים מכיר את המרחב מראש וללא קשר לסיטואציה.
באשר לתרופות הרגעה  - תרופות אלה יש לתת אך ורק בהמלצת רופא וטרינר לאחר שבדק את בעל החיים והתאים לו את התרופה והמינון. השימוש בתרופות כאלה אינו מומלץ, אלא במקרים קיצוניים של חתול או כלב הנוטה לתגובות קיצוניות. ניתן להיעזר בתרופות טבעיות ובכל מקרה, כיוון שכל תרופה עלולה לגרום נזק – יש להיוועץ ברופא הווטרינר המטפל.

שאלה: מדוע ממליצים להכניס את החתול או את הכלב לכלוב?
תשובה: בזמן חירום גם חיית המחמד השלווה ביותר עלולה להילחץ, כלוב סגור דומה למאורה, כך שהכנסת בעל החיים לכלוב תאפשר לו להרגיש מוגן ובטוח. במקביל, חשוב לזכור, כי שהות ממושכת במרחב המוגן עם כלב או חתול עצבני, המיילל ומתרוצץ מצד לצד, עלולה להוביל לפגיעה בבעל החיים עצמו ובסובבים אותו, כך שהכנסת בעל החיים לכלוב מגינה עליו ועלינו מפני פגיעות מיותרות.
שאלה: מה יקרה אם יאבד הכלב בשעת חירום?
תשובה: חשוב לדאוג מראש שבעל החיים יהיה מסומן, כדי שניתן יהיה לאתר אותו (או את בעליו) אם ייפרדו. אפשר לרשום (בטוש עמיד) על הקולר עצמו או להצמיד אליו דסקית, שבהם יירשמו הפרטים הבאים: שמות הבעלים, כתובת ומספרי טלפון רלבנטיים. זאת כמובן בנוסף לסימון בשבב אלקטרוני. 
כמו כן, מומלץ לעשות שימוש במרכז הארצי לרישום כלבים של משרד החקלאות ופיתוח הכפר. ניתן לפנות למרכז הן לדיווח על כלב שאבד והן לדיווח על כלב שנמצא, בניסיון למצוא את בעליו. מספר הטלפון של המרכז הארצי לרישום כלבים: 9681610 – 03, כתובת אתר האינטרנט:https://www.moag.gov.il/Pages/DogSearch.aspx​.
מומלץ מאוד להיכנס לאתר המרכז הארצי לרישום כלבים כבר עכשיו, על מנת לוודא שפרטיכם ופרטי כלבכם נכונים, כך שבמידת הצורך ניתן יהיה לאתר אתכם.  

שאלה: חיות מחמד אחרות, כתוכים, ארנבונים או אוגרים?
תשובהחיות קטנות, כמו מכרסמים או ציפורים – ניתן להכניס למרחב המוגן בתוך  כלוביהן. 
כדאי להכין סדין או בד דומה כדי לכסות את הכלוב, כך שבעל החיים יחוש בטוח יותר בסביבה הזרה.

​​

 

 

משרד החקלאות מפרסם את סקר הנתונים הסטטיסטיים אודות כלבים בישראל לשנת 2019https://www.moag.gov.il/vet/shirutim/rishum_klavim_vehisun_kalevet/pirsumim/2020/Pages/seker_klavim_19.aspxמשרד החקלאות מפרסם את סקר הנתונים הסטטיסטיים אודות כלבים בישראל לשנת 2019אז מה היה לנו בשנת 2019? כ- 54,675 כלבים חדשים נרשמו במאגר, מתוכם כ-21,475 גורים שנולדו השנה. סקרנים לגבי מהם השמות המקוריים ביותר שניתנו לכלבים? באיזו עיר יהיו להולכים על ארבע הכי הרבה חברים, ועוד? הכנסו!
מינהל המזון והתרופות האמריקאי, ה-FDA, מודיע כי הוא בודק את הקשר בין מזון לכלבים נטול דגנים (grain free) לבין מחלת לב בחיות מחמד, ויפרסם את ממצאיו בעתידhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2019/Pages/FDA_instruction.aspxמינהל המזון והתרופות האמריקאי, ה-FDA, מודיע כי הוא בודק את הקשר בין מזון לכלבים נטול דגנים (grain free) לבין מחלת לב בחיות מחמד, ויפרסם את ממצאיו בעתיד
ועכשיו, כל אירופה יודעת: "טוי" נבחר לשם הפופולארי לכלבים בשנת 2018. משרד החקלאות מפרסם את הסקר השנתי אודות כלבים בישראלhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2019/Pages/seker_klavim.aspxועכשיו, כל אירופה יודעת: "טוי" נבחר לשם הפופולארי לכלבים בשנת 2018. משרד החקלאות מפרסם את הסקר השנתי אודות כלבים בישראל