2019

​​​​​ולנטיין דיי, יום האהבה הבינלאומי, הוא ללא ספק אחד מאותם הימים שגורמים לנו לקנות לאהובים שלנו מתנות קטנות – שבסופו של דבר אנחנו והם אוהבים הכי הרבה. מה למשל? תכשיטים, שוקולדים וכמובן פרחים שנחשבים לאחת ממחוות האהבה הנפוצות ביותר בעולם. לקראת ה- valentine's day, משרד החקלאות אסף כמה מהנתונים המעניינים על הענף הפרחוני, הצבעוני, הריחני והרומנטי.
האם הצרכן הישראלי רומנטיקן? כן! וזה גם מוכח: בשנים האחרונות חלה עלייה של כ- 5% מידי שנה בצריכת הפרחים בישראל, כאשר הצריכה המשמעותית והמוגברת בחודש פברואר, לקראת ה"ולנטיין דיי". שוק הפרחים מחולק ל-40% צריכה מקומית, ו-60% מיוצא למדינות שונות, שהעיקריות שבהן: מדינות אירופה וארה"ב.
ענף הפרחים בישראל כולל מאות סוגים, מינים וצבעים שונים של פרחים. רוב הפרחים הם מיובאים, והותאמו לאקלים הישראלי על ידי מומחי משרד החקלאות. בישראל כיום קיימים כ- 300 מגדלים, מתוכם יש ארבע חברות עיקריות המייצאות בתחום. בתוך כך, ישראל מאות מיליוני פרחים וענפי קישוט בשנה. 
שטח גידול הפרחים בישראל משתרע על כ- 10,000 דונם, 60% מהענף מרוכז באזור שבין חדרה לגדרה, ו- 40% בפריפריה (נגב, ערבה וצפון הארץ). הענף מתבסס על מספר רב של גידולים בהיקפים קטנים יחסית (גידולי נישה). 

אילו פרחים אהודים במיוחד על הישראלים? על פי נתוני משרד החקלאות, הוורדים האדומים יתקבלו בברכה אצל רבים, פרחי השושן נמצאים גם הם ברשימת המובילים. אחריהם ניתן למצוא גם את הנוריות, הכלניות, החרציות והגיפסניות. 
אילו זנים נמצא עכשיו בשוק המקומי? ישנם שפע של פרחים, ולכם נשאר רק לבחור! בתקופה זו ישנם פרחי חורף וכבר החלו להופיע ניצנים של פרחי הקיץ. ומה הכי משתלם? הפרחים שנחשבים לבעלי חיי מדף ארוכים, הם: חרציות, ליזיאנטוס ונץ חלב. יתרה מכך, מומחי המשרד, זיהו כי לראשונה, מזה עשור, ניתן להשיג את פרח הציפורן האמריקאית באיכות גבוהה. בנוסף לכך, מסבירים המומחים כי ככל שנקדים ונקנה את הפרח בתחילת פריחתו, כך הוא  יחזיק זמן רב יותר.
רומנטי ואכיל(!): בנוסף לזנים המוכרים לנו, אם תרצו להיות רומנטיים ומקוריים, המומחים שלנו מציעים לבחור בפרחים האכילים. לקבוצת פרחי המאכל הוותיקים כמו אמנון ותמר, כובע הנזיר קישואים וכו' הצטרפו לאחרונה פרחי סחלבים מסוג דנדרוביום ומסוגים אחרים. היתרון הגדול של פרחי מאכל אלו הוא הוויזואליות המגוונת וחיי מדף ארוכים, שמגיעים עד ל-14 יום בממוצע(!).
המדריך להארכת חיי הפרח:
מרבית הפרחים המצוינים יחזיקו מעמד בביתכם בין שבוע לשבועיים. על מנת להאריך את חיי המדף של הפרח ולמצות אותם עד תום, מומלץ לפעול על פי ההנחיות של מומחי משרד החקלאות:
  •  לפני שאתם מכניסים את הפרחים לאגרטל רחצו אותו היטב, הסירו אבק ושאריות של עלים שנותרו מזר הפרחים הקודם.
  • חתכו את קצוות הפרחים – החיתוך מעניק להם חיות ומרחיק לכלוכים שדבקו בגבעול. את החיתוך מומלץ לבצע באלכסון כך שיישאר שטח פנים רחב ככל הניתן לספיגת מים.
  • הכניסו לאגרטל כפית אקונומיקה וכפית סוכר. אלו יסייעו פלאים בהארכת חיי המדף של הפרחים. האקונומיקה תמנע ריחות לא נעימים מהאגרטל והסוכר משמש כמזון זמין להמשך חייו של הפרח.
  • ​​הניחו את האגרטל במקום מואר, ללא שמש ישירה וכשהוא מוגן מרוחות.  
  •  ​הימנעו מהעמדת הפר​​חים בקרבת מאווררים ומזגנים. מאוורר, בדומה לרוח, לא עושה טוב לפרחים ומזגן מייבש אותם ופרחים מעדיפים סביבה לחה.

  • ​​אילו פרחים מעדיפים הישראלים?
prachim.jpg
1. ורדים
2. נוריות
3. כלניות
4. ליזאנטוס
5. שושן