2020

בין המוזמנים: שר החקלאות של פנמה, נציגי שגרירות ונציגי לשכת המסחר והתעשייה הפנמית

משלחת רמת דרג הכוללת את שר החקלאות של פנמה, נציגי שגרירות פנמה ולשכת המסחר והתעשייה ביקרו היום במשרד החקלאות ונפגשו עם נציגי משרד החקלאות. כחלק מביקור בישראל, הגיעו הנציגים לביקור במשרד במטרה לבחון אפשרות להרחבת שיתוף הפעולה ויישום הסכם הסחר הקיים בין המדינות. על הפרק עמדו שני תחומים עיקריים , הכרה עם  טכנולוגיה חקלאית ישראלית , לרבות אמצעים לשימוש יעיל במקורות מים ויישומה בפנמה, ובחינת זני פירות וירקות  מישראל לאקלום בפנמה ע"י הסקטור העסקי. 


כידוע, הסכם הסחר בין המדינות נכנס לתוקף ב 1.1.2020 . מדובר בהסכם סחר רחב היקף הכולל בין היתר הטבות הדדיות הנוגעות בעיקר למוצרים תעשייתיים ולחקלאות, לרבות פטור ממכס עבור סוגי דגים, והנחות משמעותיות במכס עבור ירקות ופירות, כגון: פלפל, תירס, שזיפים ושסק. ההסכם שיצא לפועל כאמור בתחילת החודש האחרון, עתיד לסייע לייצא טכנולוגיה ומוצרים תעשייתיים  מישראל בהיקף רחב מאוד כמו גם פותח את האפשרות ליצוא חקלאי טרי של פירות וירקות. 

יעקב פולג, סמנכ"ל בכיר לסחר חוץ במשרד החקלאות: "בשל מיקומה האסטרטגי של פנמה, ההסכם צפוי לסייע ליצואנים הישראליים לחדור לשווקים נוספים באמריקה הלטינית, לחזק את הייצוא הישראלי ולהגדיל את הצמיחה במשק. אנו מקווים להעמיק עוד יותר את הקשר בין המדינות על מנת למצות את הפוטנציאל הכלכלי הטמון ביחסים בין השתיים".