2020

במקום הוחזקו כלבים ששוויים הוא עשרות אלפי שקלים ● החשד: בעלי המקום הרביע את הכלבים במטרה להרוויח על כל כלב ● המקום היה מלוכלך והתנאים בהם הוחזקו הכלבים היו מחפירים

משרד החקלאות פועל ללא לאות לאכיפת חוק צער בעלי חיים ורואה מקרה זה בחומרה ● פעולה זו של משרד החקלאות מצטרפת לפעילויות רבות נוספות להצלת בעלי חיים ולהרתעת עבריינים הפוגעים בבעלי חיים ● משרד החקלאות קורא לציבור הרחב לאמץ את הכלבים הממתינים בכלביות, ולמגר את פעילות בתי ההרבעה פיראטיים 


בעקבות תלונה שהגיעה אל אגף רווחת בעלי חיים בשירותים הווטרינרים, מפקחי היחידה המרכזית לאכיפה ולחקירות (פיצו"ח) והשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות פעלו יחד עם השיטור של המועצה האזורית גלבוע והרופא הווטרינר הרשותי והגיעו אל מושב הנמצא במועצה האזורית הגלבוע, שם חשפו מחסן ובו קרוב ל-90 כלבים. הכלבים שנמצאו במקום, חלקם גזעיים וחלקם מעורבים, כמו גם, חלקם חתוכי אוזניים. מהעדויות שנמצאו במקום, ניתן היה לראות כי מדובר ב"מפעל לייצור גורים של ממש". שוויים של כלבים רבים עומד על עשרות אלפי שקלים. מחקירה ראשונית עולה כי מדובר באדם שהרביע את הכלבים במטרה למכור אותם ולהרוויח כסף רב על כל כלב, מבלי להשקיע בטיפול אחראי ונכון בכלבים.


 

מפקחי יחידת הפיצו"ח, שתי רופאות ווטרינריות מטעם השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות הגיעו יחד עם השיטור של המועצה האזורית גלבוע והרופא הווטרינר הרשותי אל מושב במועצה האזורית הגלבוע, בעקבות תלונה שהתקבלה באגף רווחת בעלי חיים. דיירי המקום לא שיתפו עם המפקחים פעולה, וטענו כי "אין במקום כלבים למכירה". אולם, בזכות נביחות ששמעו המפקחים באזור, הצליחו המפקחים לאתר את המחסן המדובר. לתדהמתם, במבנה ארעי, שנראה כמו מחסן, הופתעו לגלות מתחם גדול ללא אוורור ובו כ-90 כלבים. בין הגזעים שניתן היה למצוא במקום: שיצו, אמריקן בולי, פומרניאן, פודל, קאווליר וכדומה. כל הכלבים הוחזקו בתאים קטנים, לרוב בזוגות או בשלשות, במטרה להרביע אותם. הכלבים הוחזקו בתנאים מחפירים, התאים היו מלוכלכים בצואה רבה, ללא כמות מספקת של מים ומזון שהיה מפוזר על הרצפה. במקום, מצאו המפקחים נקבות בהיריון וגורים רבים. על פניו, מבדיקה חיצונית שערכו הווטרינריות במקום, מצבם הבריאותי של הכלבים טוב. אולם, עד כה התברר כי הכלבים אינם מוחזקים ברישיון, חלק מהכלבים אינם משובבים, ולא קיימים מסמכים רפואיים המעידים על הטיפול הרפואי בכלבים. כל הכלבים הוחרמו, פונו מהמקום והועברו אל המתקן המוגן של משרד החקלאות להמשך בדיקה ולשיקום. החשוד, שאינו תושב המועצה, ככל הנראה שכר את המחסן במקום. החשוד כעת שוהה בחו"ל וייחקר ברגע שישוב, בינתיים האנשים ששהו במקום הועברו לחקירה.

משרד החקלאות רואה בחומרה כל מקרה של עבירה על חוק צער בעלי חיים וקורא לציבור הרחב להמשיך ולדווח על מקרי התעללות בבעלי חיים או נטישת בעלי חיים על ידי בעליהם, למוקד המשרד, בטלפון: 03-9559911 או בדוא"ל Moked_mivzahim@moag.gov.il . המוקד פעיל 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע.  

 

מידע אודות ימי אימוץ אזוריים של כלבים https://www.moag.gov.il/vet/shirutim/rishum_klavim_vehisun_kalevet/Pages/imutz_klavim.aspxמידע אודות ימי אימוץ אזוריים של כלבים ​בישראל קיימת תופעה של כלבים משוטטים ונטושים, העלולה להוביל לפגיעה ברווחת בעלי החיים ולפגיעה בבריאות ובביטחון הציבור. לשם כך, יצא משרד החקלאות במספר קולות קוראים לצמצום התופעה ועידוד אימוץ אחראי.
סוף טוב: מפקחי משרד החקלאות ממשיכים הבוקר לטפל בכלב שהוחרם אתמול בלילה בבת ים​https://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/Dog_abuse_bat-yam.aspxסוף טוב: מפקחי משרד החקלאות ממשיכים הבוקר לטפל בכלב שהוחרם אתמול בלילה בבת ים​בעקבות דיווח שהתקבל אתמול בערב (6.10.20) באגף רווחת בעלי חיים במשרד החקלאות מ"אגודת צער בעלי חיים חיפה" לחשד להתעללות קשה בכלב האסקי מעורב בבת ים, יצאו מפקחי משרד החקלאות בשיתוף משטרת ישראל למקום והחרימו את הכלב.
תוך 24 שעות: מפקחי משרד החקלאות חילצו 7 כלבים שסבלו מהזנחהhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/Pomeranian_Dogs_rescue.aspx תוך 24 שעות: מפקחי משרד החקלאות חילצו 7 כלבים שסבלו מהזנחה