2021

מנהל המזון והתרופות האמריקני, הFDA-, פרסם הודעה על החזרה יזומה (recall) של היצרן האמריקאי Midwestern pet food inc המייצר מזון לכלבים תחת המותג "ספורטמיקס" (SPORTMIX). זאת עקב מקרי תמותה ותחלואה של חיות מחמד אשר צרכו מזון מהמותג בארה"ב. בהודעת הריקול של החברה היצרנית הוחזרו כל המוצרים המכילים תירס ואשר תאריך התפוגה שלהם הוא ה-9/7/2022.

בעקבות הודעה ה-FDA, האגף לפיקוח מזון בעלי חיים בשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות מפרסם הודעת ריקול  עקב חשש למקרים דומים. יבואן החברה בישראל "My Pet" פועל בשיתוף פעולה מלא וביצע   recall של כלל מוצרי המותג, לרבות אלו שלא נכללו בהודעת ה-FDA. מבדיקות אשר נעשו בשיתוף עם היבואן נמצא כי האצוות בהם נמצא הרעלן לא יובאו לארץ, אם כי עדיין יתכן שאצוות אלו עשו דרכן לארץ בייבוא אישי. אך, מבדיקות מעבדה שביצע משרד החקלאות למדגם ממוצרי "ספורטס-מיקס" עולה כי גם אצווה מקומית אשר לא סומנה כאצווה בעייתית בהודעה ה-FDA, נמצאה עם רמות אפלוטוקסין חריגות הגבוהות מהרמות המקסימליות המותרות.

הרעלן עלול לגרום למספר תופעות קליניות בחיות מחמד, בכללן: איבוד תאבון, הקאות, צהבת, שלשול ובמקרים מסוימים אף מוות. 

משרד החקלאות ופיתוח הכפר קורא לכלל החנויות לממכר מזון לבעלי חיים, לציבור הווטרינרים ולבעלי חיות המחמד לגלות ערנות ומשנה זהירות, ולוודא כי אינם מחזיקים מזון מהמותג "ספורט-מיקס". בכל מקרה של חשד לתחלואה יש לפנות לווטרינר המטפל. בנוסף, מבקשים במשרד החקלאות מציבור הווטרינרים ליידע אותנו בכל חשד לתחלואה בהקשר למזון זה ושל מזונות אחרים מהיצרן Midwestern pet food inc.

נכון לשעה זו בארצות הברית ישנם כ-70 מקרי מוות וכ-80 מקרי תחלואה מדווחים כתוצאה מצריכת מזון זה. החקירה של המקרה בארצות הברית עדיין לא הסתיימה ועל כן תיתכן הרחבה של מוצרי המזון אשר יוסרו מהמדפים. על כן, כמשנה זהירות, ביצע היבואן בארץ  החזרה יזומה של כלל מוצרי המותג.
מזון לכלבים

 

 

יחידת האכיפה והחקירות (פיצו"ח) במשרד החקלאות - סיכום שנת 2020https://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2021/Pages/summary_of_2020_pitsuah.aspxיחידת האכיפה והחקירות (פיצו"ח) במשרד החקלאות - סיכום שנת 2020
פרה שנתקעה סמוך לטבריה חולצה בהצלחה וללא פגע על ידי יחידת החקירות והאכיפה (פיצו"ח) של משרד החקלאותhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2021/Pages/cow_tiberias.aspxפרה שנתקעה סמוך לטבריה חולצה בהצלחה וללא פגע על ידי יחידת החקירות והאכיפה (פיצו"ח) של משרד החקלאות
מידע אודות ימי אימוץ אזוריים של כלבים https://www.moag.gov.il/vet/shirutim/rishum_klavim_vehisun_kalevet/Pages/imutz_klavim.aspxמידע אודות ימי אימוץ אזוריים של כלבים ​בישראל קיימת תופעה של כלבים משוטטים ונטושים, העלולה להוביל לפגיעה ברווחת בעלי החיים ולפגיעה בבריאות ובביטחון הציבור. לשם כך, יצא משרד החקלאות במספר קולות קוראים לצמצום התופעה ועידוד אימוץ אחראי.