עצי מורשת

פקיד היערות במשרד החקלאות בשיתוף שירות ההדרכה והמקצוע מציג את שכבת עצי מורשת - עצים ותיקים ובעלי משמעות לאדם, לנוף ולסביבה.

הוספת עצי מורשת  

​​​השכבה פעילה ומתעדכנת  על ידי הציבור,  מטרתה לחשוף את הציבור הרחב לעצים מיוחדים והיסטוריים, המסמלים את הקשר לתרבות הישראלית ולארץ ישראל . באתר מסומנים כיום כ-2,046 עצים היסטוריים, ותיקים, מרשימים, ייחודיים ובעלי סיפור מיוחד.

המידע באתר נאסף במשך למעלה מ- 20 שנה על ידי המחלקה להנדסת הצומח, גננות ונוף במשרד החקלאות ופיתוח הכפר וכן ע"י מתנדבים במסגרת סקר עצים בוגרים בישראל.

חדש באתר עצי מורשת: כולם מוזמנים לדווח על עצי מורשת בצורה קלה דרך מחשב , טלפון חכם ולוח חכם (טאבלט). יש להפעיל את מיקום המכשיר (GPS) ורצוי לצרף תמונות של עצים חדשים באמצעות שימוש בטופס.

 

טיולים בעקבות עצים  

​אנו קוראים לציבור הרחב לטייל בעקבות עצים​ ולהתרשם מהם ומסיפוריהם. ביקור בסביבתו של עץ בוגר יכול להיות חוויה מרגשת במיוחד, אם רק נדע להקשיב ולהעריך, העץ בוודאי יוכל "לספר" לנו על כל מה שהתרחש בסביבתו. אפשר לנוח ולהירגע בצלו וליהנות מהנוף, מהשקט, ממופעי העץ וכמובן לטייל באתרים הקרובים לו.

משפחות, קהילות, בתי ספר וגנים יכולים ומוזמנים לאמץ עץ ולעודד את הרשות המקומית בה הם מתגוררים. העצים מספקים לנו שירותים רבים בנאמנות שאין דומה לה. זו הזדמנות להעריך את תרומתם ולהחזיר להם אהבה, טיפול והגנה, לשמור על העץ, לשלט את העץ ולספר את סיפורו.

למעבר להצגת שכבת הנתונים בחתכים שונים.​

שיזף בחצבה

 

 

סיפורי עצים https://www.moag.gov.il/shaham/publication/Pages/maagar_sipury_etzim_2018.aspxסיפורי עצים לקראת חגיגות ה-70 לעצמאות המדינה, העלנו לאינטרנט את אתר הטיולים בעקבות עצים. באתר זה מופיעים 70 טיולים בעקבות עצים המלווים את המדינה לתולדותיה, בעיר, בכפר, בגנים בוטניים ובשטחים פתוחים.
רישוי זמין – שלב המידע – תשובת פקיד היערותhttps://www.moag.gov.il/subject/lechabek_etz/haganat_ezim_tahaliche_rishuy/information_porgram/Pages/information_stage.aspxרישוי זמין – שלב המידע – תשובת פקיד היערות
משרד החקלאות משנה את הקריטריונים להגדרת ערכו של העץ בסקר עציםhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2018/Pages/Tree_Survey.aspx משרד החקלאות משנה את הקריטריונים להגדרת ערכו של העץ בסקר עצים