יער ואילנות (פקיד היערות)

פקיד היערות במשרד החקלאות בשיתוף שירות ההדרכה והמקצוע מציג את  שכבת עצי מורשת -  עצים ותיקים ובעלי משמעות לאדם, לנוף ולסביבה. השכבה פעילה ומתעדכנת בעזרת הציבור, באמצעות טופס  או אפליקציה (טעינת הטופס אורכת כ10 שניות). מטרת השכבה היא לחשוף את הציבור לעצים מיוחדים, ותיקים, המסמלים את התרבות הישראלית וההיסטוריה של המקום בהם הם עומדים. באתר מסומנים מעל 2,100 עצים מעניינים, היסטוריים, ותיקים, מרשימים ובעלי סיפור מיוחד.

תיעוד עצי מורשת  החל בשנות התשעים על ידי שירות ההדרכה והמקצוע ​ במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, מדריכים ומתנדבים במסגרת סקר עצים בוגרים בישראל. כל אחד יכול לתרום להוספת ותיעוד עצים. 

ראו טופס.

הנתונים שתפגשו באתר נמדדו על פי מידע מדויק, עדות אישית או היסטורית ועל פי הערכה מקצועית. העצים מסומנים על המפה במקום בו הם נמצאו אולם לעיתים, עקב טעויות מיפוי, הסימון אינו מדויק ונדרש עדכון. לכל עץ מצורף מידע בסיסי ולעתים גם תמונה.
חדש באתר עצי מורשתאם ברצונכם להשתתף באיסוף עצי מורשת בסביבת מקום מגוריכם תוכלו לעשות זאת מהיום בצורה קלה דרך המחשב או הטלפון החכם (סמארטפון). ניתן ​להעלות מידע חדש על עצים שלא מופיעים בשכבה  בטופס אינטראקטיבי לעדכון .תצוגת טופס דיווח בטלפון סלולארי

אנו קוראים לציבור הרחב לטייל בעקבות עצים ולהתרשם מהם ומסיפוריהם. ביקור בסביבתו של עץ בוגר יכול להיות חוויה מרגשת במיוחד, אם רק נדע להקשיב ולהעריך, העץ בוודאי יוכל "לספר" לנו על כל מה שהתרחש בסביבתו. אפשר לנוח ולהירגע בצלו וליהנות מהנוף, מהשקט, ממופעי העץ וכמובן לטייל באתרים הקרובים לו.

משפחות, קהילות, בתי ספר וגנים יכולים ומוזמנים לאמץ עץ ולעודד את הרשות המקומית בה הם מתגוררים. העצים מספקים לנו שירותים רבים בנאמנות שאין דומה לה. זו הזדמנות להעריך את תרומתם ולהחזיר להם אהבה, טיפול והגנה, לשמור על העץ, לשלט את העץ ולספר את סיפורו.

למעבר להצגת שכבת הנתונים בחתכים שונים