2009

שר החקלאות, שלום שמחון הכריז השבוע על חוות הנוי בעמק חפר ועל חוות הצמחים החסכוניים במים בניר עוז כעל גנים בוטנים מוכרים. דבר ההחלטה פורסם ברשומות הממשלתיות, לאחר שהמועצה לגנים בוטניים הכירה בגנים הללו כעומדים בדרישותיה לשמש כגנים בוטנים.


בישראל הוכרזו עד היום 8 גנים בוטנים ועוד כ-8 גנים נמצאים בהליכי בחינה לשם הכרתם כגנים בוטנים. הגן הבוטני הגדול בישראל נמצא בגבעה רם. גן גדול נוסף נמצא באוניברסיטת תל אביב.

מועצת הגנים הבוטנים מונתה על ידי שמחון ב- 2008, על פי חוק הגנים הבוטנים, במטרה להתוות את דרכם המקצועית של הגנים הבוטנים. המועצה נקבעה כגוף שיכיר בגנים בוטניים, יעניק להם תמיכה בהתאם למבחני תמיכה, יכין תקנות ליישום חוק הגנים הבוטניים ויבצע ויפקח על התמיכות.

החוק קובע כי גן בוטני יכלול לפחות 3000 מיני צמחים, אך המועצה רשאית להמליץ גם על גנים הכוללים פחות זנים, במידה ועמדו בקריטריונים שקבעה המועצה.

פרופסור דן לבנון, יו"ר המועצה, שכיהן בעבר כמדען הראשי של משרד החקלאות, אומר כי הגנים הם מאגר גנטי של צמחים שיכולים לשמש לחקלאות, לנוי ולגינון והם מהווים למעשה מעבדה חיה ומוזיאון צמחים העומד לרשות הציבור.

שמחון ביקר אתמול בגן הבוטני בחוות הנוי בעמק חפר והתרשם ממגוון גדול של עצים וצמחים. שמחון אמר כי הוא רואה חשיבות רבה בקיומם של הגנים הבוטנים לשימור הזנים המיוחדים, וכי משרד החקלאות יבחן דרכים לפתיחתם לציבור הרחב, בין השאר כדי לאפשר הדרכה ולימוד בתחום גינון ביתי, במסגרת פינות הדגמה בגנים הבוטנים.אלון השעם

 

 

משרד החקלאות מציג: המדריך לגידול גן ירק וצמחי תבלין בביתhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/herbs.aspxמשרד החקלאות מציג: המדריך לגידול גן ירק וצמחי תבלין בבית
קול קורא להגשת תקצירים להרצאה, פוסטר או תצוגה בכנס מחקרים וחידושים בגן הנויhttps://www.moag.gov.il/shaham/publication/Pages/kolkore_gan_noy.aspxקול קורא להגשת תקצירים להרצאה, פוסטר או תצוגה בכנס מחקרים וחידושים בגן הנויתחום הנדסת הצומח במשרד החקלאות ופיתוח הכפר מקיים כנס לכלל הציבור בנושא מחקרים וחידושים בגן הנוי.
סיפורי עצים https://www.moag.gov.il/shaham/publication/Pages/maagar_sipury_etzim_2018.aspxסיפורי עצים לקראת חגיגות ה-70 לעצמאות המדינה, העלנו לאינטרנט את אתר הטיולים בעקבות עצים. באתר זה מופיעים 70 טיולים בעקבות עצים המלווים את המדינה לתולדותיה, בעיר, בכפר, בגנים בוטניים ובשטחים פתוחים.