2015

במסיבת עיתונאים שקיים שר החקלאות ופיתוח הכפר אורי אריאל הציג השר שורה של רפורמות משמעותיות להוזלת מחירי הביצים, הדגים, חלב צאן וכן עלויות הייצור החקלאיות. השר אורי אריאל: "גאה להביא רפורמות ששומרות על החקלאות מצד אחד ודואגות לכלל הצרכנים מצד שני. הצרכנים יקנו וישלמו פחות".
שבוע לאחר הורדת מחיר החלב וחתימת שר החקלאות  אורי אריאל על צו הורדת מוצרי החלב בפיקוח, הודיע היום השר אריאל על שורה של רפורמות צפויות בענפי מזון נוספים ביניהם הביצים, הדגים חלב הצאן וכן הפחתת עלויות ייצור החקלאי שישפיעו על מחירי הפירות והירקות.
על פי הרפורמות שהוצגו יוזלו באופן הדרגתי בחמש השנים הקרובות מחירי הביצים ב כ15%, ייפתח שוק הדגים לתחרות מה שיוביל להוזלה של עשרות אחוזים, יצומצמו המכסות בתחום חלב הצאן וייפתח השוק למגדלים חדשים מה שיאפשר הוזלת מוצרי חלב באופן משמעותי וכן יופחתו עלויות הייצור בחקלאות ביניהם: הקלות ברגולציה על עובדים זרים, ביטול מס מעסיקים בגין העסקת עובדים זרים בחקלאות וכן קידום תזכיר חוק לפיקוח על המרווח הקמעונאי.


צילום: גדעון מרקוביץ

השר אורי אריאל: "החקלאות היא ערך לאומי ואנו כמדינת ישראל חייבת לשמר אותו. הציבור דורש בצדק רפורמות שיקלו עליו את יוקר המחיה ואנחנו באים להציג היום רפורמות כאלו, אחרי ששנים רבות לא הוצגו לציבור. הצרכנים יקנו אבל ישלמו פחות. הורדת מחירי החלב שבוע שעבר הייתה הצעד הראשון והרפורמות היום הן ההמשך. אני כשר החקלאות גם השר של הצרכנים וגם של החקלאים ואני גאה להביא רפורמות ששומרות על החקלאות מצד אחד ודואגות לכלל הצרכנים מצד שני. כמו שפעלתי בתחום חוק צער בעלי חיים בתקיפות ובאיזון אני פועל גם פה ברגע הראשון האפשרי לשינוי – נביא את הרפורמות הללו לאישור בתקציב ובחוק ההסדרים תוך הידברות עם החקלאים וראשי ארגוני הצרכנים.  היום מתחיל השינוי"


מצ"ב פירוט הרפורמות שהוצגו

מצגת - פירוט הוזלת המחירים