2015

שר החקלאות ופיתוח הכפר אורי אריאל התייחס היום במליאת הכנסת לחשיפת ההתעללות בבית המטבחיים "דבאח" והוראתו לסגירתו עד לקיום השימוע ותיקון הליקויים. השר אריאל הגיב להצעה לסדר שהגישו ח"כ איציק שמולי, רועי פוקלמן ונורית קורן ואמר כי המשרד בראשותו פועל במלוא המרץ לשיפור רווחתם של בעלי החיים בישראל.
"אי אפשר לעבור לסדר היום על התמונות המזעזעות שהובאו בפנינו כפי שצולמו בבית המטבחיים. אנקוט אפס סובלנות כלפי פגיעה בבעלי החיים ועבירות על חוק צער בעלי חיים", אמר השר אריאל והוסיף ואמר כי בכוונתו להצטרף מעת לעת לפעילות המפקחת ולבצע ביקורות פתע בבתי המטבחיים והמשחטות. השר הודיע עוד כי יפעל להצבת מצלמות בבתי המטבחיים: "בנוסף הנחיתי את גורמי המקצוע במשרד לבחון כיצד ניתן להציב מצלמות בבתי המטבחיים והמשחטות שישדרו ישירות לחדר בקרה וזאת על מנת שנוכל לפקח באופן רציף בפעילות השוטפת. כאשר העובדים ידעו כי הם מפוקחים ומנוטרים כל העת אני מאמין שמקרים קשים כגון אלו יצטמצמו משמעותית".

צפו בנאום השר אריאל
 
השר אריאל הוסיף והזכיר כי היהדות אוסרת לצער בעלי חיים והביא בפני חברי הכנסת את המדרש לפיו שני מנהיגי ישראל, משה רבינו ודוד המלך נבחנו באמצעות היחס שלהם לבעלי החיים. "התורה מצווה עלינו לטפח את רגש הרחמנות והרגישות – לא רק בין אדם לחברו, אלא לכל יצור חי".
השר אריאל הציג את עיקרי התיקון לחוק צער בעלי חיים שעבר ביום ראשון האחרון בוועדת השרים הכולל מספר תיקונים מהותיים שיובילו לשיפור עצום בכל הנוגע ליישום החוק ואכיפתו כשבעיקרו החמרת הענישה משלוש שנים לארבע וכן הוראות בדבר אחריות נושא משרה בתאגיד.
השר עדכן אף כי בעקבות הסיור שקיים בעמותת תנו לחיות לחיות ביום ראשון סיכם עם ראש מועצת גולן אלי מלכה כי יוקמו כלביות בגולן כולל עבור היישובים הדרוזים לצד הקמת כלביות נוספות באשכול המזרחי בגליל.
באשר לסוגיית בית המטבחיים "דבאח" - אמר השר אריאל כי הן השירותים הווטרינריים והן יחידת הפיצו"ח של המשרד, פעלו באופן מידי ואפקטיבי לברור התלונה. כחלק בלתי נפרד מהליך הברור, התקיימו בבית המטבחיים מספר ביקורות שכללו תשאול העובדים, בדיקת מסמכים וצפייה בחומר שצולם במצלמות המותקנות במקום.
לאור הממצאים החליט מנהל השירותים הווטרינריים: להורות על הפסקת פעולות השחיטה בבית המטבחיים, עד הסדרת הליקויים החמורים, לזמן לשימוע את האחראי והרופאים הוטרינריים ולהעביר את התיק להמשך חקירה פלילית. חקירה שבסיומה, תתקבלנה החלטות בנוגע להמשך הליכים משפטיים.
השר אריאל פנה לציבור ולתקשורת להעביר לידי משרד החקלאות תלונות נוספות ואנו נפעל כל העת לטפל בהם בצורה המיידית והחמורה ביותר ואף אמר כי יבחן בחיוב את הצעת ח"כ נחמן שי להקים "קו חם" לתלונות על התעללות
ח"כ איציק שמולי שיבח את השר אריאל בדיון ואמר: "אם יש נקודת אור אחת בסיפור הזה - זה ההתנהלות שלך. העובדה שאתה פועל עכשיו בצורה נחושה ונמרצת ואתה מראה קרבה לנושא זה בעיני זה דבר מוערך מאוד". 

 

מידע אודות ימי אימוץ אזוריים של כלבים https://www.moag.gov.il/vet/shirutim/rishum_klavim_vehisun_kalevet/Pages/imutz_klavim.aspxמידע אודות ימי אימוץ אזוריים של כלבים ​בישראל קיימת תופעה של כלבים משוטטים ונטושים, העלולה להוביל לפגיעה ברווחת בעלי החיים ולפגיעה בבריאות ובביטחון הציבור. לשם כך, יצא משרד החקלאות במספר קולות קוראים לצמצום התופעה ועידוד אימוץ אחראי.
חשיפה לאור יום: מפקחי משרד החקלאות חילצו כ-90 כלבים שהוחזקו בבית הרבעה פיראטי במושב במועצה האזורית גלבועhttps://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/pirate_dog_breeding.aspxחשיפה לאור יום: מפקחי משרד החקלאות חילצו כ-90 כלבים שהוחזקו בבית הרבעה פיראטי במושב במועצה האזורית גלבועבמקום הוחזקו כלבים ששוויים הוא עשרות אלפי שקלים ● החשד: בעלי המקום הרביע את הכלבים במטרה להרוויח על כל כלב ● המקום היה מלוכלך והתנאים בהם הוחזקו הכלבים היו מחפירים
סוף טוב: מפקחי משרד החקלאות ממשיכים הבוקר לטפל בכלב שהוחרם אתמול בלילה בבת ים​https://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/dovrut/publication/2020/Pages/Dog_abuse_bat-yam.aspxסוף טוב: מפקחי משרד החקלאות ממשיכים הבוקר לטפל בכלב שהוחרם אתמול בלילה בבת ים​בעקבות דיווח שהתקבל אתמול בערב (6.10.20) באגף רווחת בעלי חיים במשרד החקלאות מ"אגודת צער בעלי חיים חיפה" לחשד להתעללות קשה בכלב האסקי מעורב בבת ים, יצאו מפקחי משרד החקלאות בשיתוף משטרת ישראל למקום והחרימו את הכלב.