2017

אחרי הקפאה של שנתיים - נחתם היום הסכם בין הממשלה לחטיבה להתיישבות לחזרה לפעילות מלאה.

הבוקר (רביעי) נחתם הסכם הפעילות של החטיבה להתיישבות. ההסכם נחתם בין ממשלת ישראל והאחראי מטעמה השר אריאל לראש החטיבה להתיישבות גאל גרינוולד יחד עם עשרות ראשי מועצות מכל הארץ.

בעקבות החתימה על ההסכם תשוב החטיבה להתיישבות לפעול לקידום ההתיישבות והקהילה בכל רחבי הארץ.

ההערכה היא כי תקציב פעילות החטיבה תהיה כ200 מיליון ש״ח בשנה.

כזכור, פעילות החטיבה להתיישבות הוקפאה בשנתיים האחרונות בעקבות חוות דעתה של המשנה ליועמ״ש דינה זילבר.

בטקס החתימה השתתפו עשרות ראשי מועצות אזוריות וביניהם: תמיר עידאן ראש מועצה אזורית שדות נגב, יורם ישראלי ראש מועצה אזורית מטה אשר, סיגל מורן ראש מועצה אזורית בני שמעון, אייל בלום ראש מועצה אזורית ערבה תיכונה, יאיר פרגון ראש מועצה אזורית חוף אשקלון, גדי ירקוני ראש מועצה אזורית אשכול, אלון שוסטר ראש מועצה אזורית שער הנגב, רון שני ראש מועצה אזורית משגב, אריה כהן ראש מועצה אזורית מגילות, יוחאי דימרי ראש מועצה אזורית הר חברון, עמיר ריטוב ראש מועצה אזורית לב השרון ויו"ר מרכז המועצות האזוריות, שלמה נאמן ראש מועצה אזורית גוש עציון ואבי רואה ראש מועצת אזורית בנימין.

שר החקלאות אורי אריאל: "ביום זה צריך לברך שהחיינו. ההתיישבות היא ערך, וכשעובדים ביחד יש הצלחות. עבדנו יחד עם ראשי המוצעות האזוריות כדי להחזיר את החטיבה להתיישבות לפעילות וזה מראה עד כמה היא חשובה לכולנו. החטיבה להתיישבות הוכיחה לאורך שנות קיומה שהיא כאן כדי ליישב את הארץ. בחרנו לקיים את הטקס במועצה האזורית שדות נגב ליד עוטף עזה, ולא במקרה. החטיבה להתיישבות המשיכה לעבוד בעוטף עזה על ידי אישור מיוחד, ורואים את התוצאות בשטח. עכשיו המשימה לתת דרייב ולהגדיל את מספר היישובים בנגב, בגליל וביהודה ושומרון.

נעשה מאמץ להדביק את הפיגור שנוצר לפני שנתיים עם הקפאת החטיבה, גם בקצב וגם בתקציב, ונעבוד בארץ בכל מקום שיצטרך מכרם שלום ועד נווה אטי"ב. היום הוא יום חג ואנחנו שמחים ומחויבים לחזרה מהירה של החטיבה לפעילות. אנחנו לפני ערב חג העצמאות, ואפשר לומר שהתקדמנו היום צעד נוסף לכיוון עצמאות מלאה.

היו לנו שנתיים מאתגרות והיום אנחנו מברכים על המוגמר. אנשי החטיבה להתיישבות עובדים בצמוד לאנשי משרד החקלאות כדי לעשות מה שצריך על מנת שהחטיבה תכנס לפעילות בהקדם. אני מודה לכל העוסקים במלאכה, וביניהם ראש החטיבה גאל גרינוולד, המנכ"ל צביקי בר חי ויתר אנשי החטיבה להתיישבות, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית אברהם דובדבני ואנשיו, מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו, עובדי המשרד ואנשי לשכתי שריה דמסקי, אבי מאיר ויפעת וייס, שרת המשפטים איילת שקד ואנשי משרדה, היועמ"ש אביחי מנדלבליט ועוזרו עו"ד גיל לימון, השותפים בממשלה שר האוצר ואנשיו השותפים בכנסת ובעיקר לח"כ בצלאל סמוטריץ' שהעביר את חוק החט"ל, מנכ"ל משרד רוה"מ אלי גרונר, וכמובן לראשי המועצות האזוריות שנאבקו יחד איתנו".

ראש החטיבה להתיישבות גאל גרינוולד: "החילוץ של החטיבה להתיישבות הוא הרבה מאוד הודות להתגייסות ראשי המועצות. אנחנו שמחים על חידוש הפעילות על מנת שהחטיבה תוכל להמשיך את תפקידה. התיישבות זה מה שהחטיבה יודעת לעשות וזה מה שהיא תמשיך לעשות".

תמיר עידאן, ראש המועצה האזורית שדות נגב: "זהו יום חג להתיישבות. אני שמח שזכינו להיות שותפים פעילים במאבק להחזרתה של החטיבה להתיישבות לפעילות. החטיבה להתיישבות היא נדבך משמעותי בחיזוק ההתיישבות בנגב, בגליל ובעוטף עזה. כיום, אין בית או מגרש ריק ביישובי עוטף עזה ואחת השותפות להצלחת ההתיישבות לאחר מבצע 'צוק איתן' היא החטיבה להתיישבות. חיזוק ההתיישבות הינה משימה לאומית ואני שמח לבשר כי בימים אלה אנו עומדים לפני הכרזה רשמית על הקמתו של יישוב חדש בעוטף עזה, כאשר בהקמתו תהיה שותפה גם החטיבה. יחד, נביא לצמיחה דמוגרפית ולחיזוק ההתיישבות."

יורם ישראלי, ראש המועצה האזורית מטה אשר: "היום הוא יום חג. וידאתי עד הדקה האחרונה שחותמים על ההסכם ושאף אחד לא יקלקל בדרך. עלינו לברך על המוגמר- ייחלנו לרגע הזה. השר אריאל הוכיח פעם נוספת מהי המשמעות המעשית של מצוות יישוב הארץ שקולה כנגד כל המצוות. חובה על כולנו לקום מחר ולהמשיך לפעול לחידוש ההתיישבות הכפרית בכל האזורים הפריפריאליים".

אבי רואה, ראש מועצת יש"ע וראש המועצה האזורית מטה בנימין: "ההתיישבות היא ערך. האירוע מראה שההתיישבות חוצה גבולות וחוצה תנועות. החטיבה להתיישבות היא לא עוד כלי לקבלת שירות אלא היא בשר מבשרנו. אני שמח להיות שותף להתרגשות ושלא הצליחו להפיל את זה. שמח שהגענו לסיום, זה עיתוי טוב לחתימה".

יו"ר מרכז המועצות האזוריות עמיר ריטוב: "החקלאות היא ערך וזה מה שמאחד את כולנו. אני מקווה שגאל וצביקי צברו כוחות כי אנחנו בהתיישבות מצפים להם שייכנסו עם תקציבים ומרץ, כי חיזוק הפריפריה זו הציונות האמיתית".


החטיבה להתיישבות חוזרת לפעילות