2017

השרים אורי אריאל ונפתלי בנט סיירו היום (שלישי), יחד עם מנכ"ל הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב יאיר מעיין במערכת החינוך הבדואית בנגב. מטרת הסיור הייתה לבחון מקרוב את הצרכים החינוכיים של המגזר ולהציג את הפתרונות שהממשלה גיבשה בתוכנית החומש החדשה, שתאושר בשבועות הקרובים.
השר אריאל: "אני מאמין שנעשה שינוי גדול וחיובי בתחום החינוך בחברה הבדואית".
השר בנט: "המציאות במערכת החינוך הבדואית מציבה בפנינו אתגר ומוטלת עלינו החובה לעשות ככל יכולתנו לצמצם את הפערים".
שר החקלאות אורי אריאל ושר החינוך נפתלי בנט סיירו היום (שלישי) במערכת החינוך של הבדואים בנגב במטרה לשמוע את צרכי המגזר בתחום החינוך. שיפור החינוך במגזר הבדואי הוא חלק מרכזי בתכנית החומש למגזר הבדואי שתאושר בממשלה בשבועות הקרובים.
בסיור הוצגו מגוון פערים של המגזר הבדואי בתחום החינוך
• פי 3 יותר בעלי השכלה אקדמאית במגזר הכללי מאשר במגזר הבדואי-
שיעור בעלי תואר במגזר הבדואי הוא 8.7 אחוזים בעוד במגזר הכללי הוא 28.5 אחוזים.
• נשירה מהתיכון:
29 אחוזים מהנערים בני ה17 במגזר הבדואי נושרים מהלימודים בעוד 5 אחוזים בלבד מהמגזר הכללי נושרים.
• זכאות לבגרות:
כ-81 אחוזים מתוך בני ה17 במגזר הבדואי אינם זכאים לבגרות כלל. בעוד במגזר הערבי הכללי (ללא בדואים ודרוזים)- 63 אחוזים מתוך בני ה17 אינם זכאים לבגרות. לעומת זאת במגזר הכללי (ללא ערבים וחרדים)- 39 אחוזים בלבד אינם זכאים לבגרות כלל.
אצל הבנות המצב טוב יותר אך לא מעודד. כ-55 אחוז מבנות ה17 במגזר הבדואי אינן זכאיות לבגרות כלל. בעוד במגזר הערבי הכללי (ללא בדואים ודרוזים), 35 אחוזים מתוך בנות ה17 אינן זכאיות לבגרות. לעומת זאת במגזר הכללי (ללא ערבים וחרדים) 21 אחוזים בלבד אינן זכאיות לבגרות כלל.
הסיור התקיים במכללת ספיר בשדרות ומשם המשיכו השרים לקסר א-סיר.
במכללת ספיר השרים התוודעו לתכנית "שער לאקדמיה" שמפעילה הרשות. התכנית משלבת סטודנטים בדואים במכללה על ידי מתן תמריצים הן למכללה והן לסטודנטים.
בהמשך הסיור הגיעו השרים לקסר א-סיר ושם הציגו בפניהם אנשי הרשות את תכנית החומש שתעלה בקרוב לאישור הממשלה ובמיקוד את תקציב החינוך מתוך תכנית החומש העומד על 1.2 מיליארד שקלים.

שר החקלאות אורי אריאל:
"אנחנו נמצאים פה היום כדי לקדם את החינוך במגזר הבדואי, גם בקרב הילדים והנוער וגם בקרב הסטודנטים הבוגרים.
זה לא סוד שהמציאות כיום בחינוך בחברה הבדואית טעונה שיפור, אבל אני מאמין שיחד עם שר החינוך ואנשי המקצוע במשרד החינוך נעשה שינוי גדול לטובת החברה הבדואית ולטובת מדינת ישראל".
שר החינוך נפתלי בנט:
״המציאות בחברה הבדואית בכלל ובמערכת החינוך הבדואית מציבות בפנינו אתגר. אין שום סיבה שילדה בדואית תקבל פחות ממה שזוכה לו ילד מקרית אונו רק בגלל שנולדה ברהט. עלינו מוטלת החובה לעשות ככל יכולתנו לצמצם את הפערים הן במערכת החינוך והן בהשכלה הגבוה.
בהמשך לסיור היום, הנחתי את אנשי משרדי והמועצה להשכלה גבוהה להמשיך לפעול במרץ ולהוציא לפעול עוד תכניות ברוח זו״.
יאיר מעיין מנכ"ל הרשות:
"תכנית החומש שגיבשנו ונביא לאישור הממשלה בשבועות הקרובים, תגשר על הפערים הגדולים שהחברה הבדואית סובלת מהם בתחום החינוך. זאת חברה שזקוקה לתגבור התקציב בצורה משמעותית וזה בדיוק מה שעשינו בתכנית החומש."