2014

בסקירה זו מידע עדכני על המסחר בעגבניות באירופה ותמונת מצב על הענף בישראל.
חמש היצרניות העיקריות של עגבניות בעולם הן סין, הודו, ארה"ב תורכיה ומצרים המייצרות כ-60% מהייצור העולמי. מקסיקו היא היצואנית הגדולה ביותר של עגבניות טריות וארה"ב היא היבואנית הגדולה ביותר של עגבניות טריות.
הולנד וספרד הן הספקיות המרכזיות במסחר הפנים אירופי. עד שנת 2007 שלטה ספרד במסחר זה אך משנת 2008 הפכה הולנד לספקית המרכזית. במסחר החוץ אירופי מרוקו היא הדומיננטית – כ 90% מההספקה החוץ אירופית של עגבניות מקורה במרוקו. מרוקו מבססת מעמדה כשותפה המסחרית המובילה במסחר בעגבניות באירופה. המסחר הפנים אירופי מתמקד בשלוש מדינות יבואניות מרכזיות: גרמניה, אנגליה וצרפת. יבואניות חשובות  שאינן חברות באיחוד האירופי הן מדינות רוסיה ומדינות הגוש הסובייטי לשעבר, אוקראינה ובלרוס.
בשנים האחרונות נמצא גידול העגבניות בישראל במגמת ירידה (בהשוואה לשנת 2009 חלה ירידה של 5% בגידול עגבניות רגילות ו- 33% בגידול עגבניות השרי). כ-27 אלף דונם מיועד לגידול עגבניות מאכל (מתוכם 4.5 אלף דונם עגבניות שרי) והיתר לתעשייה. מרבית גידול העגבניות (75% מעגבניות השרי ו- 35% מהעגבנייה העגולה) מתרכז בנגב.
יצוא העגבניות מישראל ספג מהלומה משמעותית עם קריסתה של חברת היצוא אגרקסקו והיום הוא מוגבל מאוד בהיקפו. מרבית הייצוא הישראלי הינו להולנד ולסלובניה (המהוות שער כניסה לאירופה) ולרוסיה. יצוא העגבניות העגולות ועגבניות השרי נמצא במגמת ירידה ובשנתיים האחרונות, מרבית הייצוא הינו של עגבניות שרי. 


לסקירה הענפית - עגבניות מאכל בישראל (לנה כץ, ציפי פרידקין)
עגבניות בישראל